Wiadomości Indonezja / Dżakarta : Rozpoczął się proces Abu Bakar Bashir.

 

W stolicy Indonezji rozpoczął się proces kontrowersyjnego kleryka islamskiego, oskarżonego o wspieranie i nawoływanie do aktów przemocy i terroru w imię Dżihadu.

Temat Abu Bakar Bashir powraca jak bumerang od czasu zamachów terrorystycznych na Bali w 2002 roku. Tym razem rzecz tyczy Aceh i paramilitarnych oddziałów Dżihadystów z północy Sumatry.W Dżakarcie zaczął się w poniedziałek najgłośniejszy i najbardziej oczekiwany proces 72-letniego Abu Bakar Bashir, islamskiego „twardogłowego” kleryka z Solo na Jawie.

Wielokrotnie odkładany i przekładany proces, rozpoczął się w sądzie w Dżakarcie Południowej od czytania aktu oskarżenia.

Zebrany w procesie przygotowawczym 250 stronicowy materiał dowodowy, potwierdza zdaniem Oskarżenia, iż Abu Bakar nawoływał jawnie do walki mającej na celu utworzenie Islamskiego Państwa Wyznaniowego na terenie Republiki Indonezji.

Nawoływał on przy tym do nie powstrzymywania się od aktów przemocy i terroru w czasie prowadzonej i związanej z tą misją – Świętej Wojny.

Aprobował zamachy terrorystyczne przeciwko niewiernym, jak również ofiary spośród muzułmanów podczas akcji zdobywania funduszy na Dżihad (Jihad).

Określenie „Fa’i” dla pozyskanych w ten sposób środków oznacza bowiem ich boskie i święte przeznaczenie, zmywające grzech popełnianego podczas ich zdobywania przestępstwa.

Abu Bakar Bashir przekonywał swoich sympatyków tworzących ugrupowania paramilitarne w Aceh na Sumatrze, iż droga do Kalifatu czyli Państwa Islamskiego prowadzi od chociażby małej jednostki terytorialnej, którą należy sobie podporządkować.

To właśnie z takiego terytorium rozprzestrzeniać się będzie globalny Dżihad.

Przed Sądem a Dżakarcie zebrały się setki zwolenników Kleryka, rekrutujący się w dużej części z bezrobotnych młodych ludzi, wspierających Duchownego podczas jego płomiennych wieców i wystąpień religijnych.

Organizacja która afirmuje protesty to założona przez Abu Bakar Bashira JAT Jemaah Anshorut Tauhid – co w dosłownym tłumaczeniu znaczy, Grupa wiernych wierzących w jednego Boga – Allaha.

Na prośbę zebranych przed sądem tłumów sympatyków ABB zamontowano przed gmachem telebim z podglądem Sali Rozpraw.

Dalsza część Procesu we czwartek, kiedy to głos zabiorą obrońcy Abu Bakar Bashira.


 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*