Wiadomości Indonezja / Celebes (Sulawesi) – Bentaeng : Międzynarodowe prace archeologiczne na Celebesie.

 

Zespół archeologów badających obszar pradawnego królestwa Gowa Tallo poinformował o odkopaniu setek eksponatów historycznych z kilku zamierzchłych epok.Od 2007 roku międzynarodowy zespół archeologów pod kierownictwem Naniek Harkantininsih prowadzi badania wykopaliskowe w południowej części Celebesu (Sulawesi).

Badania według pierwotnego planu potrwają jeszcze kilka lat do roku 2015.

Celem przyświecającym tej wieloletniej pracy badawczej jest odkopanie dosłownie i w przenośni zabytków w jednej z najdłużej zamieszkanych części Celebesu a mianowicie w okolicach Bantaeng.

Jak poinformowali Archeologowie w przedstawionym raporcie cząstkowym, do chwili obecnej odkopano już setki eksponatów, których powstanie datowane jest na kilka różnych okresów historycznych.

Część odkrytych wykopalisk pochodzi z ery prehistorycznej, inne z okresu przed islamskiego, jeszcze inne z ery początków islamu na wyspie pomiędzy XV i XVIII wiekiem, do tych najnowszych z przed stu i dwustu lat.

Wśród wydobytych na światło dzienne z otchłani przeszłości przedmiotów znajdują się takie „perełki” jak chińska porcelana z dynastii Yuan, Ming i Sung.

Są też skarby kultury i rękodzieła pochodzące z Wietnamu i Japonii oraz oczywiście Niderlandów.

Właśnie w Bentaeng znajdowało się w czasach holenderskich Indii Wschodnich, królestwo Gowa Tallo przez którego porty przechodziła lwia część kakao i wanilii wysyłanej statkami do Europy.

Jednak za najbardziej unikalny i spektakularny „multi eksponat” uznali naukowcy jednogłośnie odkopanie nieznanej do tej pory nekropolii w okolicach Ulu Ere.

Archeologowie mają nadzieję, że po zakończeniu ich prac zgromadzony materiał przyczyni się do wzrostu samo świadomości społeczności lokalnej, wiedzy historycznej o przeszłości Celebesu oraz wzrostu atrakcyjności turystycznej obszaru i w konsekwencji szybszego rozwoju ekonomicznego.

 


 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*