Wiadomości Indonezja / Bali – Pemuteran : Innowacyjna metoda ochrony rafy koralowej.

Technologia „Biorock” dotarła do Indonezji. Stosowana na całym świecie technika szybkiej rekonstrukcji obumarłej rafy koralowej wdrażana jest na wyspie Bali.Najpierw były inne kraje Azji Południowo-Wschodniej, Karaiby oraz rafy koralowe na Oceanie Indyjskim i Pacyfiku. Dzisiaj przyszedł czas na Indonezję. Biorock czyli technika pobudzania szybszego i zdrowszego wzrostu rafy koralowej stosowana jest z powodzeniem na Bali.

Wzrost temperatury wody, globalne ocieplenie i „agresywne poławianie” na ryby doprowadziły w ostatniej dekadzie do stopniowego zaniku rafy koralowej u wybrzeża Bali.

Nowatorska technika rekonstrukcji rafy jest prosta i genialna zarazem. Polega na zatapianiu w wodzie metalowych konstrukcji znajdujących się pod słabym napięciem elektrycznym. Właśnie to napięcie powoduje iż na powierzchni konstrukcji szybko wytwarza się kamień wapienny, który z kolei sprzyja osadzaniu się na nim koralowców.

Co więcej wzrost koralowców zagnieżdżonych na elektryzujących konstrukcjach jest kilkakrotnie szybszy niż w warunkach pozbawionych stymulacji.
Dzięki stosowanej od kilku lat metodzie „Biorock” balijska zatoka Pemuteran ma dzisiaj rafę koralową jakiej nie miała nawet przed ocieplaniem się tutejszych wód.

Koralowce wyhodowane na konstrukcjach „Biorock” mają o połowę silniejszą strukturę i są znacznie bardziej odporne na zabójcze dla nich wybielanie.

Nowe koralowce stały się ponownie największą atrakcją powracających w te strony płetwonurków i turystów. Również sceptycznie odnoszący się do projektu miejscowi rybacy dostrzegli w nim dobry znak.

Dzięki rafie koralowej do zatoki przypływa coraz więcej gatunków ryb.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*