Wiadomości Indonezja / Bali – Kuta – Lovina – Denpasar : Święto Tumpek Landep 2011.

W miniona sobotę pobożni balijscy policjanci oraz pracownicy ochrony uczestniczyli w ceremoniach ku czci Boga Sang Hyang Pasupati. Bóstwo zwane Panem Metalu jest patronem broni palnej i broni białej.„Regularni Czytelnicy” zdążyli się już chyba przyzwyczaić do szerokiego wachlarza świąt i obrzędów religijnych jakie spotkać można na Archipelagu Indonezji.

Nie ulega również wątpliwości(o czym również wspominaliśmy), iż bezapelacyjny prym w mnogości świąt i ceremonii wiedzie mała na pozór, turystyczna wyspa Bali.

Oczywiście pobożność Balijczyków ma swoje korzenie w wyznawanej na wyspie odmianie hinduizmu.

W sobotę rajska wakacyjna wyspa obchodziła kolejną „egzotyczną” uroczystość duchową a mianowicie doroczne święto ku czci Sang Hyang Pasupati.

W dniu święta tego Bóstwa odbywają się ceremonie podczas których święci się broń palną, narzędzia metalowe oraz broń białą czyli popularne na wyspach Indonezji Krisy.

Cel obrzędów jest zasadniczo jeden który ma zapewnić przedmiotom większą niż dotychczas moc.

Uroczystości ku czci „Pana Metalu” noszą nazwę Tumpek Landep.

Według stosowanego do określania świąt religijnych kalendarza balijskiego Tumpek Landep 2011 przypadał w ubiegłą sobotę.

Jak wyspa Bali długa i szeroka, posterunki policyjne w Kuta, Denpasar, Singaraja czy Lovina zorganizowały uroczyste ceremonie podczas których funkcjonariusze mogli poświęcić swoją służbową broń.

Zadanie jak najbardziej warte zachodu, gdyż poświęcenie broni w dniu Sang Hyang Pasupati ma się również przekładać na szczęście dla jej posiadacza, w co pobożni Balijczycy szczerze wierzą.

 

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*