Wiadomości Indonezja / Bali – Denpasar : Stolica wyspy bogów – Denpasar.

Kota czyli miasto Denpasar to jeden z najszybciej rozwijających się organizmów miejskich w całej Indonezji. Tylko w XXI wieku liczba jego mieszkańców uległa niemalże podwojeniu. Zapraszamy do stolicy wakacyjnej wyspy Bali.

Aglomeracja Denpasar liczy dzisiaj prawie 2 miliony mieszkańców, co sprawia że w stołecznym mieście wyspy żyje i pracuje już prawie co drugi Balijczyk. Nie ma co się jednak dziwić, wszak „stolice” pod każdą szerokością geograficzną znają ten globalny trend.

Denpasar posiada długoletnie tradycje stołeczne, będąc już w przed kolonialnej przeszłości stolicą Badung, najpotężniejszego królestwa na hinduistycznej wyspie.

XX wiek, a szczególnie jego pierwsza połowa nie były dla miasta oraz całej rajskiej wyspy  zbyt łaskawe. Po zajęciu Bali przez wojska holenderskie w 1906 roku Balijczycy popełnili wiele masowych samobójstw rytualnych znanych jako Puputan, nie chcąc w ten sposób oddać się pod zarząd kolonialny.

W latach 60-tych w czasie polityki New Order prowadzonej po odsunięciu Sukarno od władzy wyspa ponownie obficie spłynęła balijską krwią. Dopiero początek trwającego nieprzerwanie do tej pory boomu turystycznego w latach 70 tych dał Denpasar szansę na lepszą przyszłość.

W Denpasar znajduje się drugie co do wielkości lotnisko w Indonezji. Międzynarodowy port lotniczy Ngurah Rai przyjmuje samoloty z każdego niemalże zakątka globu.

Będąc przejazdem w mieście podczas swoich wakacji na Bali, na pewno warto odwiedzić typowo balijskie targowisko Kumbasari, oferujące dosłownie wszystko. Od sztuki etnicznej poprzez przyprawy korzenne do ołtarzyków ofiarnych tak powszechnych na całej wyspie.

Warto również odwiedzić miejskie Muzeum Bali.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*