Wiadomości Indonezja / Archipelag : Ramadanowy post dobiega półmetku.

 

Ministerstwo pracy zaapelowało do indonezyjskich pracodawców o punktualne wypłacenie ramadanowego wynagrodzenia okolicznościowego wszystkim pracownikom.Ramadan znalazł się na półmetku. Indonezyjscy muzułmanie przywykli już do rytualnego corocznego postu. Życie na Jawie oraz innych „islamskich” wyspach archipelagu wraca do – bez mała – przed ramadanowego tempa.

Jedynie popołudniami tuż przed zachodem słońca wzmaga się ruch uliczny gdyż wszyscy pędza na złamanie karku na uroczyste łamanie postu czyli tak zwane – „buka puasa”.

Ulice pełne są małych straganików oferujących szybkie przekąski dla tych co „w drodze”.

Ministerstwo pracy zaapelowało do pracodawców by Ci wywiązali się z ustawowej dodatkowej pensji ramadanowej najpóźniej na tydzień przed zwieńczającymi miesięczny post świętami Idul Fitri które przypadają w tym roku na 30 i 31 sierpnia.

Ten odpowiednik naszej starej polskiej socjalistycznej „13-tki” funkcjonuje w kodeksie pracy od 1994 roku. Dodatkowa bonusowa wypłata przysługuje tym wszystkim pracownikom, którzy ponad rok pracuje w danym przedsiębiorstwie.

Ci którzy zatrudnieni są mniej niż rok, jednak ponad 3 miesiące otrzymają bonus ramadanowy proporcjonalny do przepracowanego w przedsiębiorstwie okresu.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*