Wiadomości Indonezja / Archipelag – Jawa – Bali : Zaćmienie Księżyca w Republice Indonezji.

 

W miniona sobotę mieszkańcy całej Indonezji mieli niepowtarzalną okazje obserwacji zaćmienia księżyca. Weekendowe zaćmienie w różnych miejscach traktowano inaczej, jednak zawsze z powagą i podziwem. Zaćmienia księżyca i słońca od zawsze fascynowały i pobudzały ludzką wyobraźnię.? Nie inaczej jest na początku XXI wieku w Republice Indonezji o czym można się było przekonać w miniony weekend.

Mieszkańcy całej Indonezji od Sumatry poprzez turystyczną wyspę Bali, aż po Nową Gwineę jak zahipnotyzowani spoglądali wieczorem w niebo.

Dla jednych wydarzenie miało czysto naukowo zjawiskowy charakter a dla innych było to przeżycie mistyczne i religijne.

Indonezja jako kraj którego 90 % mieszkańców wyznaje Islam podchodzi ze szczególnym respektem do miesięcy księżycowych, faz księżyca co miało odzwierciedlenie w minioną sobotnią noc.

Pobożni muzułmanie jakich jest w Indonezji ponad 200 milionów odprawiali tej jedynej i niepowtarzalnej nocy specjalną modlitwę zwaną Shalat Gerhana Bulan.

Z resztą jak się okazuje nie tylko muzułmanie z tak wielkim namaszczeniem podchodzą do zaćmienia jedynego ziemskiego satelity.

Na Bali wyznawcy miejscowej odmiany hinduizmu obrzucają się kawałkami pnia bananowca w rytuale zwanym Papah, poprzez który wyrażają swą bezgraniczna wdzięczność dla Boga.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*