Wiadomości Indonezja / Archipelag : Dzisiaj koniec Ramadanu.

 

Cała Indonezja czeka na dzisiejsze uroczyste obchody końca Ramadanu i następujące po nim święta Idul Fitri 1432.Jak świat muzułmański długi i szeroki w dniu dzisiejszym po raz ostatni zawyją syreny oznajmiające zachód słońca tożsamy z rytuałem łamaniem postu po całodziennej absolutnej głodówce.

Po miesiącu intensywniejszych niż zwykle modlitw, przestrzeganiu postu w trakcie dnia i nocnych posiłkach regeneracyjnych rozpoczną się trwające 3 dni najważniejsze święta dla wyznawców Allaha na całym globie.

Rozpoczynające się w dniu jutrzejszym już po raz 1432 święta Idul Fitri podobnie jak chrześcijańskie Boże Narodzenie są czasem radosnym i polegają między innymi na wręczaniu sobie prezentów, wzajemnych rodzinnych odwiedzinach i składaniu sobie tradycyjnych życzeń Selamat Idul Fitri w całej Azji Południowo wschodniej lub Idul Mubarak w krajach arabskich.

Zanim jednak to nastąpi dzisiejszego wieczora zaraz po zachodzie słońca ulicami Casablanki, Trypolisu, Kairu, Kabulu, Teheranu czy Yogyakarty przejdą uroczyste parady, którym towarzyszyć będą dorównujące noworocznym pokazy sztucznych ogni. Ten swoisty islamski karnawał swym rozmachem porównywalny jest jedynie do parad na ulicach Rio de Janeiro z ta tylko różnicą, że obywa się bezalkoholowo choć z pewnością i trochę pruderyjnie J

 


 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*