Timor czyli jeszcze jedna perła Indonezji

 

Indonezyjski Timor to tak naprawdę tylko połowa wyspy o tej samej nazwie, wyspy położonej na wschodnim skraju mini archipelagu Małych Wysp Sundajskich.

Stolicą indonezyjskiej prowincji Timor jest miasto Kupang, które nosi jeszcze gdzieniegdzie w centrum ślady holenderskiej dalekowschodniej architektury kolonialnej.

Kupang był przez długie lata istotnym ośrodkiem portowo wojskowym jako ostatni holenderski bastion w przeogromnej kolonii Holenderskich Indiach Wschodnich.

Miasto nie pełni dzisiaj co prawda roli tak ważnej jak kilkaset lat temu, tym nie mniej wciąż jest indonezyjskimi „drzwiami” do najmłodszego państwa XXI wieku, Demokratycznej Republiki Timoru Leste (Timor Wschodni) oraz północno australijskiego miasta Darwin.

Podczas tranzytu warto poświęcić miastu trochę czasu by poczuć jego specyficzny klimat.

Kto uważnie oglądał kiedyś hollywoodzką super produkcję „Bunt na Bounty” z Antony Hopkinsem pamięta pewnie jak szalupa z wycieńczonym Hopkinsem dobiła po długich tygodniach dryfowania do portu w Kupang.

Jakkolwiek by jednak do Timoru nie podchodzić jest to z pewnością jedna z ciekawszych przyrodniczo i etnicznie wysp wielkiego archipelagu indonezyjskiego.

kliknij by zobaczyć więcej

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*