Barak Obama potwierdził – do 3 razy sztuka!

 

Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Barak Obama, zapowiadający po raz trzeci w tym roku, swój przylot z wizyta roboczą do Republiki Indonezji dotrzymał danego słowa. Od wczorajszego popołudnia jest w stolicy kraju – Dżakarcie.Prezydent USA przyleciał wczoraj po południu do Dżakarty, po dwóch nieudanych „podejściach” do rozpoczętej właśnie wizyty roboczej.

Obie poprzednie wizyty odwoływani i przekładano z przyczyn obiektywnych.

Również i obecna, trzecia wizyta wisiała na przysłowiowym włosku, i znowu do gry wplątały się siły natury.

Przeciągające się od ponad 2 tygodni erupcje jawajskiego wulkanu Merapi i związane z nimi obfite emisje gazów i pyłów wulkanicznych do atmosfery spowodowały duże przetasowania w lotach nad całą Jawą.

Nie przeszkodziło to jednak niebieskiemu „Air Force One” wylądować wczoraj po południu w Dżakarcie z parą prezydencką na pokładzie.

Dla Baraka Obamy jest to pierwsza wizyta w mieście swego dzieciństwa od prawie 40 lat. To w stolicy Indonezji właśnie dorastał i mieszkał wraz z Matką przez cztery młodzieńcze lata, obecny prezydent Super Mocarstwa.

Trzeba przyznać że Dżakarta stanęła na wysokości zadania i powitała swojego Gościa co najmniej jak Gwiazdę Rocka.

Obama w swoich pierwszych wypowiedziach do dziennikarzy, przyznał że prawie nie poznaje Miasta tak się zmieniło od 1971 roku, kiedy to wyjechał z niego na stałe.

Jedynie centralny jego punkt Sarinah wydał mu się znajomym z przeszłości miejscem.

Sentymentalną „podróż kulinarną” przygotowali dla goszczonej Pary Prezydenckiej również indonezyjscy kucharze.

Szczególne uznanie i komplementy zebrały zaś tradycyjne Bakso, Nasi Gopreng i Krupuk Emping, którym prezydent Stanów Zjednoczonych wystawił krótką wspólną recenzje – Semuanya Enak!

Na oficjalnej kolacji prezydentów obu Krajów, Susilo Bambang Yughoyono wręczył Barakowi Obamie przyznane pośmiertnie jego matce najwyższe odznaczenie cywilne w RI Bintang Jasa Utama.

Uhonorowano w ten sposób prace matki Prezydenta USA w organizacjach pozarządowych podczas gdy rodzina Obama mieszkała na Jawie.

Barak Obama nie krył zaskoczenia i wzruszenia tym sympatycznym gestem narodu indonezyjskiego i SBY.

Dzisiaj kolejny dzień wizyty amerykańskiej głowy państwa na Jawie w Indonezji.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*