12 kwietnia, 2012

Wiadomości Indonezja / Sumatra – Banda Aceh : Z dużej chmury mały deszcz.

Dzisiaj z całą pewnością można już powiedzieć, iż wczorajsze trzęsienie ziemi w Aceh na Sumatrze, najbardziej zatrzęsło światowymi mediami. I chwała Bogu za to.

Przypadek sprawił, iż wczorajsze trzęsienie ziemi jakie nawiedziło ocean indyjski o 3.30 po południu (czasu Jawajskiego), było najlepiej relacjonowanym wydarzeniem tego typu na globie. W poniedziałek zakończyły się w prowincji Aceh wybory do władz lokalnych, a to z kolei sprawiło iż stolica, Banda Aceh najechana została przez dziennikarzy krajowych i zagranicznych.

Epicentrum trzęsienia o sile 8,5 w skali Richtera znajdowało się co prawda 300 km od wybrzeża Sumatry, jednak wyczuwalne było nawet w Malezji i na Wyspach Bożego Narodzenia.

Pochwalic można wszystkie indonezyjskie stacje telewizyjne, które od samego początku alarmowały o możliwości powstania tsumani i zachęcały do profilaktycznej ewakuacji z terenów nadmorskich.

Pamiętać należy traumatyczne Boże narodzenie roku 2004, kiedy w wyniku tsunami po trzęsieniu ziemi w tej samej prowincji Indonezji, śmierć poniosło 170 000 osób.

Wiele starszych osób schroniło się wieczorem w największym meczecie w Banda Aceh – Baiturrahman Grand Mosque, który jako jedyny ocalał w 2004 roku co uznano za niemalże cud. Wystraszeni ludzie wznosili modły : “La ilaha illallah” -“Nie ma Boga nad Allaha”)

Jak się jednak na szczęście okazało, wczorajsze trzęsienie ziemi spowodowało tylko chwilową panikę i ucieczkę w góry części wystraszonych Aczinów.

Tsunami powstałe w wyniku wczorajszego trzęsienia ziemi było w konsekwencji nie groźną falą, która w najwyższym natężeniu osiągnęła 1,5 metra.

Dzisiaj rano wszyscy mieszkańcy powrócili już do swoich domów.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*