Once Upon a Time – Indonezja – Czerwiec 2020.

Czołem z Wielkiej Indonezji! Kolejny miesiąc za nami. Miało nie być o koronie albo być tylko trochę a tym czasem tkwimy w temacie po uszy i większość wydarzeń wciąż pośrednio lub bezpośrednio linkuje do Covid19. Na początek garść statystyk. Czerwiec na archipelagu zaczął się 27-ma a zakończył 52-ma tysiącami zakażeń wirusem Sarscov2. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Kolejny odcinek Indonezja TV a w nim Lumpia czyli przysmak z pod znaku street food Indonesia

W dzisiejszym, siódmym już odcinku, Indonezja TV na naszym kanale Youtube, ponownie krótka przygoda z indonezyjskim „street food”. Dzisiaj jedna z kultowych potraw z jawajskiej Yogyakarta czyli Lumpia Samijaya. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Sumatra – Banda Aceh : Z dużej chmury mały deszcz.

Dzisiaj z całą pewnością można już powiedzieć, iż wczorajsze trzęsienie ziemi w Aceh na Sumatrze, najbardziej zatrzęsło światowymi mediami. I chwała Bogu za to.

Przypadek sprawił, iż wczorajsze trzęsienie ziemi jakie nawiedziło ocean indyjski o 3.30 po południu (czasu Jawajskiego), było najlepiej relacjonowanym wydarzeniem tego typu na globie. W poniedziałek zakończyły się w prowincji Aceh wybory do władz lokalnych, a to z kolei sprawiło iż stolica, Banda Aceh najechana została przez dziennikarzy krajowych i zagranicznych.

Epicentrum trzęsienia o sile 8,5 w skali Richtera znajdowało się co prawda 300 km od wybrzeża Sumatry, jednak wyczuwalne było nawet w Malezji i na Wyspach Bożego Narodzenia.

Pochwalic można wszystkie indonezyjskie stacje telewizyjne, które od samego początku alarmowały o możliwości powstania tsumani i zachęcały do profilaktycznej ewakuacji z terenów nadmorskich.

Pamiętać należy traumatyczne Boże narodzenie roku 2004, kiedy w wyniku tsunami po trzęsieniu ziemi w tej samej prowincji Indonezji, śmierć poniosło 170 000 osób.

Wiele starszych osób schroniło się wieczorem w największym meczecie w Banda Aceh – Baiturrahman Grand Mosque, który jako jedyny ocalał w 2004 roku co uznano za niemalże cud. Wystraszeni ludzie wznosili modły : “La ilaha illallah” -“Nie ma Boga nad Allaha”)

Jak się jednak na szczęście okazało, wczorajsze trzęsienie ziemi spowodowało tylko chwilową panikę i ucieczkę w góry części wystraszonych Aczinów.

Tsunami powstałe w wyniku wczorajszego trzęsienia ziemi było w konsekwencji nie groźną falą, która w najwyższym natężeniu osiągnęła 1,5 metra.

Dzisiaj rano wszyscy mieszkańcy powrócili już do swoich domów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*