Wiadomości Indonezja / Sumatra – Banda Aceh : Z dużej chmury mały deszcz.

Dzisiaj z całą pewnością można już powiedzieć, iż wczorajsze trzęsienie ziemi w Aceh na Sumatrze, najbardziej zatrzęsło światowymi mediami. I chwała Bogu za to.

Przypadek sprawił, iż wczorajsze trzęsienie ziemi jakie nawiedziło ocean indyjski o 3.30 po południu (czasu Jawajskiego), było najlepiej relacjonowanym wydarzeniem tego typu na globie. W poniedziałek zakończyły się w prowincji Aceh wybory do władz lokalnych, a to z kolei sprawiło iż stolica, Banda Aceh najechana została przez dziennikarzy krajowych i zagranicznych.

Epicentrum trzęsienia o sile 8,5 w skali Richtera znajdowało się co prawda 300 km od wybrzeża Sumatry, jednak wyczuwalne było nawet w Malezji i na Wyspach Bożego Narodzenia.

Pochwalic można wszystkie indonezyjskie stacje telewizyjne, które od samego początku alarmowały o możliwości powstania tsumani i zachęcały do profilaktycznej ewakuacji z terenów nadmorskich.

Pamiętać należy traumatyczne Boże narodzenie roku 2004, kiedy w wyniku tsunami po trzęsieniu ziemi w tej samej prowincji Indonezji, śmierć poniosło 170 000 osób.

Wiele starszych osób schroniło się wieczorem w największym meczecie w Banda Aceh – Baiturrahman Grand Mosque, który jako jedyny ocalał w 2004 roku co uznano za niemalże cud. Wystraszeni ludzie wznosili modły : “La ilaha illallah” -“Nie ma Boga nad Allaha”)

Jak się jednak na szczęście okazało, wczorajsze trzęsienie ziemi spowodowało tylko chwilową panikę i ucieczkę w góry części wystraszonych Aczinów.

Tsunami powstałe w wyniku wczorajszego trzęsienia ziemi było w konsekwencji nie groźną falą, która w najwyższym natężeniu osiągnęła 1,5 metra.

Dzisiaj rano wszyscy mieszkańcy powrócili już do swoich domów.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*