Once Upon a Time – Odcinek pt. Indonezja Maj 2020 !!

No to kolejny indonezyjski miesiąc za nami. Kolejny w kontekście biegnącego czasu, oraz jakże by inaczej, w kontekście szalejącej „pandemii” Covid19. Miesiąc niezwykle senny i nijaki jak na Indonezję. Było to efektem zamrożenia około-wirusowego, brakiem tradycyjnego Mudik’u oraz trwającym miesiącem postnym Ramadanem. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Once Upon a Time - Odcinek p.t. Indonezja Kwiecień 2020 roku

No to jesteśmy już jedną nogą w miesiącu maju, co oznacza ni mniej, ni więcej, tylko czas na krótkie podsumowanie kwietnia na archipelagu. Z całą pewnością, był to jeden z najbardziej dziwnych i w pewnym sensie, nie mniej smutnych miesięcy, jakie przydarzyły się Indonezji w XXI wieku. Ale nie o skalę tragedii w wymiarach czysto ludzkich, liczoną wielką ilością ofiar, tutaj chodzi, ponieważ takich w minionej dwudziestolatce było tutaj już kilka. Indonezja wchodziła w tym okresie w wiele, bardzo ostrych i prawdziwie tragicznych zakrętów, otwierających nowy, wspaniały XXI wiek. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Papua – Papua Zachodnia : Czarny poniedziałek na indonezyjskiej Nowej Gwinei !

Niestety nie ma lekko prezydent Jokowi w początkowym okresie swojego urzędowania. Nie dość, że zmagać się musi z  drapieżną opozycją parlamentarną i poza parlamentarną, to jeszcze dochodzą nierozwiązane od dekad, problemy w peryferyjnych prowincjach republiki.

W poniedziałek  w gwałtowny i niestety krwawy sposób, przypomniała o sobie indonezyjska Papua. W Paniai w okolicach najwyższej góry Indonezji, śnieżnego Puncak Jaya, doszło do krwawych zajść z udziałem policji i lokalnej ludności.

Do pierwszych incydentów doszło już w niedziele wieczorem, kiedy to mundurowi zakłócili budowę szopki bożonarodzeniowej miejscowym nastolatkom. Kilkoro z nich pobito, co wzbudziło oczywisty gniew społeczności Papuasów. Wczoraj kilkaset osób, zebrało się na centralnym placu miejscowości, by przy rytmach rytualnej muzyki Waita, wyrazić sprzeciw przeciwko takiemu ich traktowaniu przez organy siłowe.

Niestety pokojowy protest nie spotkał się z oczekiwanym zrozumieniem ze strony Policji. Padły strzały w kierunku nieuzbrojonych, rdzennych mieszkańców tych ziem. Śmierć na miejscu poniosło 5 osób a ponad 20 zostało ciężko rannych. Dzisiaj różne media, wciąż różnie podają liczbę ofiar wczorajszej masakry, która waha się od wspomnianych pięciu do nawet kilkunastu ofiar.

W takim razie był to niestety najbardziej krwawy incydent w ostatnim okresie. Podwójnie bolesny z powodu swojej skali, bożonarodzeniowego charakteru prowokacji oraz braku jakichkolwiek widocznych zmian polityki Dżakarty w stosunku do najbiedniejszych rubieży Republiki.

Jestem osobiście bardzo ciekaw czy, oraz jeśli tak, to jakie konsekwencje, poniosą egzekutorzy winowajcy. Zastanawiam się również nad tym, czy to kolejne, krwawe doświadczenie, spowoduje w nadchodzącym nowym roku,

namacalną zmianę polityki Jawy w stosunku do prowincji na Nowej Gwinei.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*