Wiadomości Indonezja / Jawa – Banjarnegara : Tragedia na Jawie Centralnej.

W Indonezji od prawie dwóch miesięcy, jak każdego roku, trwa tropikalna pora deszczowa. Intensywność opadów na stołecznej wyspie Jawie wkroczyła właśnie w fazę w której osiąga swój punkt kulminacyjny.

Po kilku suchych miesiącach, padające deszcze są zazwyczaj wytchnieniem, zarówno dla zmęczonych upałami i suchotą mieszkańców wsypy, jak i dla jej całego ekosystemu. Niestety te padające w miniony weekend były tak intensywne, iż doprowadziły to największej od lat tragedii spowodowanej osunięciem się góry a w jej następstwie śmiercionośną lawiną błotną.

Deszcz na Jawie padał non stop od połowy ubiegłego tygodnia.

W piątek w miejscowości Banjarnegara osuwająca się ziemia pochłonęła blisko 100 domów. Według szacunków ratowników w terenie objętym katastrofą przebywało w dniu tragedii około 300 osób. Części z nich udało się wyjść z opresji o własnych siłach, dużej grupie pomogli ratownicy, którzy prowadzą akcję ratunkową i ewakuacyjną na powstałym osuwisku.

Niestety do chwili obecnej wydobyto spod gliny cała 39 ofiar, a najsmutniejszym pozostaje fakt, iż ponad 60 osób uważa się wciąż za zaginione. Na miejsce tragedii w dniu wczorajszym, udał się prezydent Indonezji Joko Widodo.

Akcja ratownicza trwa.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*