Once Upon a Time – Indonezja – Sierpień 2020.

Sierpień zaczęliśmy w Indonezji 110 000 przypadków zakażeń, zamknęliśmy natomiast 172 000 zainfekowanymi wirusem sarscov2. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Kolejny odcinek Indonezja TV a w nim Lumpia czyli przysmak z pod znaku street food Indonesia

W dzisiejszym, siódmym już odcinku, Indonezja TV na naszym kanale Youtube, ponownie krótka przygoda z indonezyjskim „street food”. Dzisiaj jedna z kultowych potraw z jawajskiej Yogyakarta czyli Lumpia Samijaya. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Jawa – Semarang : Jawajski laureat Nagrody Nobla.

dcm_onderzoek_prijzen-en-onderscheidingen_w.-einthoven-nobelprijswin-1924-web-

Indonezja mimo, iż jest państwem sporych rozmiarów, zamieszkanym przez więcej niż sporą liczbę mieszkańców, wciąż jeszcze nie doczekała się w swojej historii światowej sławy naukowców, badaczy, nie mówiąc już o laureatach prestiżowej nagrody nobla. Na usprawiedliwienie „Dżakarty” warto jednak zauważyć, iż cały kontynent azjatycki reprezentowany jest raczej bardzo skromnie w tym szacownym gronie.

Większość laureatów z azjatyckimi paszportami to zdobywcy laurów w kategorii pokojowej, by wymienić kilkoro najbardziej rozpoznawalnych, jak chociażby 14-ty Dalai Lama, Pakistanka Malala Yousafzai, Mahatma Gandhi czy Aung San Suu Kyi, oraz jeszcze kilka innych mniej medialnych a co za tym idzie i popularnych postaci polityków lub działaczy pokojowych, którym dane było odebrać jednego z minionych 10-tych grudnia w Oslo, ten najwyższy i najbardziej prestiżowy pokojowy laur naszego globu.

Wracając jednak raz jeszcze do „kondycji” Indonezji w tym zacnym rankingu, należy jej się drobne sprostowanie. Otóż 1-go maja roku pańskiego 1860-tego w jawajskiej miejscowości Semarang, na świat przyszedł chłopiec o imieniu Willem, który 64-ry lata później został pierwszym holenderskim laureatem nagrody nobla w dziedzinie medycyny.

Ojciec chłopca pracował na Jawie jako lekarz, wysłany z Amsterdamu do królewskiej kolonii zamorskiej, Holenderskich Indii Wschodnich. Po śmierci ojca matka wróciła z niespełna 10 letnim synem do Holandii.

Willem Einthoven uhonorowany został przez szwedzki Instytut Karolinska, przyznający nagrody nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii za odkrycie mechanizmu elektrokardiogramu (EKG). Willem Einthoven swoje badania naukowe prowadził na uniwersytecie w Lejdzie, gdzie pracował jako profesor aż do śmierci w roku 1927-mym.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*