Once Upon a Time – Indonezja – Lipiec 2020.

Czas na podsumowanie miesiąca lipca na Archipelagu. Niestety pod jednym względem nie różnił się on od swoich tegorocznych poprzedników i zdominowany był przez informacje linkujące lub bezpośrednio tyczące pandemii Covid19. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Kolejny odcinek Indonezja TV a w nim Lumpia czyli przysmak z pod znaku street food Indonesia

W dzisiejszym, siódmym już odcinku, Indonezja TV na naszym kanale Youtube, ponownie krótka przygoda z indonezyjskim „street food”. Dzisiaj jedna z kultowych potraw z jawajskiej Yogyakarta czyli Lumpia Samijaya. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Jawa – Gunung Salak : Jawajski wulkan Salak.

Góra Salak to jedyny czynny wulkan jaki dostrzec można gołym okiem z serca Jakarty, stolicy Indonezji. Gunung Salak, charakterystyczny kształt, jaki przy dobrych warunkach atmosferycznych mieszkańcy 20 milionowej metropolii widzą zza swych okien rano i wieczorem, zanim nad miastem pojawia się smog,  niczym czarodziejska czapka niewidka.

Wulkan Salak nie należy wprawdzie do najwyższych czynnych wulkanów Jawy. Ze swoimi 2211 m.n.p.m. „wzrostu” uchodzi za przysłowiowego średniaka. Nie należy również do gór najbardziej aktywnych, ponieważ ostatnia erupcja przytrafiła się mu w roku 1938. Tym nie mniej jednak, mimo to jest to góra jak najbardziej krwiożercza i ogólnie przeklinana przez … pilotów.

Nazwano ją nawet lotniczym cmentarzem a na taki czarny tytuł złożyło się kilka kolizji lotniczych do jakich doszło na zboczach wulkanu. W ostatnich 13 latach doliczono się aż siedmiu poważnych wypadków lotniczych. Wszystkie one spowodowane były specyficznymi warunkami atmosferycznymi wokół Góry. Najtragiczniejszy czarny dzień miał miejsce 9 maja 2012 roku. Rosyjski Sukhoi Superjet 100 z 45 osobami na pokładzie wykonywał lot pokazowy w ramach nowego kontraktu jaki firma podpisała z Indonezją. Maszyna roztrzaskała się na zboczach góry grzebiąc ze sobą wszystkich pasażerów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*