Wiadomości Indonezja / Jawa – Gunung Salak : Jawajski wulkan Salak.

Góra Salak to jedyny czynny wulkan jaki dostrzec można gołym okiem z serca Jakarty, stolicy Indonezji. Gunung Salak, charakterystyczny kształt, jaki przy dobrych warunkach atmosferycznych mieszkańcy 20 milionowej metropolii widzą zza swych okien rano i wieczorem, zanim nad miastem pojawia się smog,  niczym czarodziejska czapka niewidka.

Wulkan Salak nie należy wprawdzie do najwyższych czynnych wulkanów Jawy. Ze swoimi 2211 m.n.p.m. „wzrostu” uchodzi za przysłowiowego średniaka. Nie należy również do gór najbardziej aktywnych, ponieważ ostatnia erupcja przytrafiła się mu w roku 1938. Tym nie mniej jednak, mimo to jest to góra jak najbardziej krwiożercza i ogólnie przeklinana przez … pilotów.

Nazwano ją nawet lotniczym cmentarzem a na taki czarny tytuł złożyło się kilka kolizji lotniczych do jakich doszło na zboczach wulkanu. W ostatnich 13 latach doliczono się aż siedmiu poważnych wypadków lotniczych. Wszystkie one spowodowane były specyficznymi warunkami atmosferycznymi wokół Góry. Najtragiczniejszy czarny dzień miał miejsce 9 maja 2012 roku. Rosyjski Sukhoi Superjet 100 z 45 osobami na pokładzie wykonywał lot pokazowy w ramach nowego kontraktu jaki firma podpisała z Indonezją. Maszyna roztrzaskała się na zboczach góry grzebiąc ze sobą wszystkich pasażerów.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*