8 maja, 2012

Wiadomości Indonezja / Jawa – Borobudur – Mendut : 2556 lat temu narodził się Budda.

W niedziele rozmodlili się buddyści na całej ziemi. Celebrowano w ten sposób kolejne urodziny Buddy. W miniona niedzielę Buddyści na całym świecie a więc i w Republice Indonezji obchodzili najważniejsze święto w swoim kalendarzu. Święty dzień Waisak znany w innych krajach regionu jako Vesak lub Wesak, związany jest z osobą księcia Sidharta Gautama, który znany jest powszechnie jako Budda.

Dzień Waisak przypada zawsze podczas majowej pełni księżyca i nawiązuje swoją tradycją do dnia narodzin, oświecenia oraz śmierci Buddy.

Buddyzm mimo stosunkowo niewielkiej liczby wiernych w porównaniu z dominującym islamem czy mniej lecz wciąż licznym katolicyzmem, jest w Indonezji jedną z religii państwowych.

W związku z tym dzień święty Waisak jest dniem wolnym od pracy w całej republice. Główne ceremonie odbywają się zawsze na stołecznej Jawie, gdyż to właśnie tutaj mieszka największa liczba indonezyjskich buddystów.

Jak każdego roku setki mnichów buddyjskich i tysiące rozmodlonych wiernych, celebrowały narodziny Buddy w największej buddyjskiej świątyni świata Borobudur, w sąsiedniej świątyni Mendut, Sewu  oraz innych rozsianych na całej wyspie Jawie, choć nie tylko na niej.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*