Wiadomości Indonezja / Jawa – Borobudur – Mendut : 2556 lat temu narodził się Budda.

W niedziele rozmodlili się buddyści na całej ziemi. Celebrowano w ten sposób kolejne urodziny Buddy. W miniona niedzielę Buddyści na całym świecie a więc i w Republice Indonezji obchodzili najważniejsze święto w swoim kalendarzu. Święty dzień Waisak znany w innych krajach regionu jako Vesak lub Wesak, związany jest z osobą księcia Sidharta Gautama, który znany jest powszechnie jako Budda.

Dzień Waisak przypada zawsze podczas majowej pełni księżyca i nawiązuje swoją tradycją do dnia narodzin, oświecenia oraz śmierci Buddy.

Buddyzm mimo stosunkowo niewielkiej liczby wiernych w porównaniu z dominującym islamem czy mniej lecz wciąż licznym katolicyzmem, jest w Indonezji jedną z religii państwowych.

W związku z tym dzień święty Waisak jest dniem wolnym od pracy w całej republice. Główne ceremonie odbywają się zawsze na stołecznej Jawie, gdyż to właśnie tutaj mieszka największa liczba indonezyjskich buddystów.

Jak każdego roku setki mnichów buddyjskich i tysiące rozmodlonych wiernych, celebrowały narodziny Buddy w największej buddyjskiej świątyni świata Borobudur, w sąsiedniej świątyni Mendut, Sewu  oraz innych rozsianych na całej wyspie Jawie, choć nie tylko na niej.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*