Once Upon a Time – Indonezja – Czerwiec 2020.

Czołem z Wielkiej Indonezji! Kolejny miesiąc za nami. Miało nie być o koronie albo być tylko trochę a tym czasem tkwimy w temacie po uszy i większość wydarzeń wciąż pośrednio lub bezpośrednio linkuje do Covid19. Na początek garść statystyk. Czerwiec na archipelagu zaczął się 27-ma a zakończył 52-ma tysiącami zakażeń wirusem Sarscov2. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Kolejny odcinek Indonezja TV a w nim Lumpia czyli przysmak z pod znaku street food Indonesia

W dzisiejszym, siódmym już odcinku, Indonezja TV na naszym kanale Youtube, ponownie krótka przygoda z indonezyjskim „street food”. Dzisiaj jedna z kultowych potraw z jawajskiej Yogyakarta czyli Lumpia Samijaya. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Jakarta – Java : Certyfikat Halal na wszystko!!

Absurdy prawne proponowane przez twardogłowych islamistów w Indonezji osiągają swoje kolejne szczyty. Zwolennicy bezkompromisowej polityki wyznaniowej, zmierzającej (niestety) małymi krokami w kierunku indonezyjskiego szariatu, podnoszą głowy coraz wyżej i coraz głośniej domagają się rozwiązań ograniczających szeroko rozumianą „wolność”, narzucających jedyny słuszny (ich) punkt widzenia.

Sukcesywnie oraz bardzo regularnie i konsekwentnie w przestrzeni publicznej pojawiają się światłe propozycje coraz bardziej dziwnych rozwiązań prawnych. By daleko nie szukać w ubiegłym tygodniu zgłoszono projekt ustawy, karzącej karą więzienia wszystkich bez wyjątku za tzw. przedmałżeński sex.

Tydzień obecny to temat certyfikatów „Halal” – czysty koranicznie – dla coraz większej liczby produktów komercyjnych dostępnych na rynku.

Indonesia Halal Watch postuluje, by w myśl przepisu, który wszedł w życie w roku 2014 a mówiącego o urzędowych gwarancjach czystości dla wszystkich produktów i usług dostępnych na terytorium RI, konsekwentnie wymusić na dostawcach w. w. standardy.

Pod obstrzałem Halalowców znalazły się między innymi kultowe Batiki, będące ikoną rękodzielnictwa spod znaku „Made in Ina”.

Halal Watch nalega by w myśl wspomnianego prawa, nie tylko artykuły spożywcze, kosmetyczne, chemiczne czy farmaceutyczne, ale również odzież, tutaj czytaj Batik, posiadała znak czystości przyznawany przez radę poboznych Ulamów. Halalowcy chcą jednak wspaniałomyślnie dać producentom czas do początku przyszłego roku, oferując rok bieżący na kursy dokształcające i merytorycznie prowadzące do pełnej certyfikatyzacji.

Jak zapowiadają po 1 stycznia roku 2019 każdy podmiot sprzedający, nie posiadający (stempla Halal), może a nawet powinien liczyć się z karą pieniężną a co gorsza ostracyzmem pobożnej społeczności muzułmanów RI.

W radykalizacji środowisk islamskich należy upatrywać po pierwsze kasy, bo jak nie wiadomo o co chodzi, chodzi właśnie o nią, jak również zbliżających się dużymi krokami wyborów prezydenckich oraz niepohamowany apetyt radykałów na fotel Joko Widodo. Podkopywanie autorytetu Jokowi przez posiadającą większość, religijną stronę izby najwyższej widać w wielu dziedzinach życia publicznego.

Polityka radykalnych kroków sprawdziła się już raz w trakcie wyborów w Dżakarcie, wysadzając Ahoka ze zdrowej rywalizacji o stanowisko gubernatora, dlaczego więc nie ma się sprawdzić ponownie w całym kraju ??!!

 

Piotr Śmieszek

2 Odpowiedzi na Wiadomości Indonezja / Jakarta – Java : Certyfikat Halal na wszystko!!

  1. Daria says:

    Te zmiany są niepokojące, widać je również w języku, coraz więcej pojawia się tu arabizmów i odniesień do wiary w każdym możliwym kontekście, byłam w zeszłym roku w listopadzie na Jawie i jestem przerażona, bo o ile zmiana prawa to może być “tylko” kwestia prawicowej władzy o tyle arabizacja jezyka odzwierciedla ogólny trend w społeczeństwie.

    • admin says:

      Tak niestety ma Pani rację.Indonezja przesuwa sie stopniowo w bardzo niepokojaym kierunku. Bedac wewnatz systemu, mozna ulec zludzeniu ze zmiany sa male i do tego powolne co czyni je niegroznymi, jednak wystarczy przypatrzec sie sytuacji z zewnatrz w nieco wiekszych odstepach czasu i wtedy fakty porazaja i przerazaja. Wypada miec nadzieje ze spoleczenstwo ktore doswaidczylo juz jakiejs formy nowoczesnosci i komfortu nie pozwoli odebrac sobie nabytych dobr/przywilejow. Z drigiej strony islam potrafi tak prac swiadomosc i zniewalac milczaca wiekszosc, ze moze sie kiedys stac mniejszoscia chowajaca sie “po katach” przed zradykalizowana tliuszcza. Pozyjemy zobaczymy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*