Certyfikat Halal na wszystko

Absurdy prawne proponowane przez twardogłowych islamistów w Indonezji osiągają swoje kolejne szczyty. Zwolennicy bezkompromisowej polityki wyznaniowej, zmierzającej (niestety) małymi krokami w kierunku indonezyjskiego szariatu, podnoszą głowy coraz wyżej i coraz głośniej domagają się rozwiązań ograniczających szeroko rozumianą „wolność”, narzucających jedyny słuszny (ich) punkt widzenia. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Nowy indonezyjski nabytek gdańskiej Lechii.

Trzy dni temu Lechia Gdańsk oficjalnie potwierdziła podpisanie kontraktu z pierwszym w historii indonezyjskim piłkarzem, młodym zawodnikiem z Sumatry, który zagra w polskiej ekstraklasie. Więcej »

Polski koncert muzyki poważnej w stolicy Indonezji

Z okazji obchodów 100-lecia niepodległości, polscy artyści rozjechali się po całym świecie by promować nasz kraj, jak globus długi i szeroki. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Archipelag : Za nami kolejny, 2561-szy Waisak !!!

Kilka dni temu, 11 maja indonezyjscy buddyści tradycyjnie świętowali swoje najważniejsze święto Waisak alias Vesak, zwane też powszechnie buddyjskim nowym rokiem. Nazwa święta wywodzi się najprawdopodobniej od dwóch martwych już języków (Pali, Sanskryt) mających swoje korzenie na subkontynencie indyjskim. Buddyści utożsamiają dzień Waisak z oświeconym księciem Siddhartha Gautama znanym całemu światu jako Budda Śakjamuni. Przyjęło się traktować ów dzień jako święto narodzin, oświecenia i śmierci pierwszego Oświeconego.

W Indonezji będącej najbardziej ludnym krajem muzułmańskim na świecie, w którym Islam wyznaje prawie 90% mieszkańców, buddyści, wywodzący się głównie spośród mniejszości chińskiej, stanowią 0,72 % populacji, a więc nie bagatela bo aż 1,8 wyznawców.

Główne obchody Waisak 2561 jak co roku miały miejsce niedaleko miasta Yogyakarta, gdzie od 1300 już lat stoi największa świątynia buddyjska świata, monumentalna, wpisana na listę UNESCO, Candi Borobudur.

Ona właśnie oraz pobliski klasztor Mendut gromadzą w maju każdego roku, tysiące rozmodlonych mnichów oraz wiernych. Jak mówi buddyjska mądrość – ”Trzech rzeczy nie da się długo trzymać w ukryciu. A są to, Słońce, Księżyc oraz Prawda.” Niech ta prosta myśl przyświeca Indonezji na trudny obecnie czas, czas sporów politycznoreligijnych z gubernatorem Ahok’iem w tle!!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*