Wiadomości Indonezja / Archipelag : Ramadhan ad 2017 alias 1438 H rozpoczęty !!!

W miniony weekend muzułmanie na całym świecie a więc także na archipelagu, rozpoczęli postny miesiąc Ramadan. Bulan Suci czyli święty miesiąc jak inaczej zwą indonezyjscy wyznawcy Mahometa, miesiąc umartwiania i oczekiwania na święta Idul Fitri potrwa w tym roku od 26-tego maja do 24-tego czerwca.

Tegoroczny Ramadhan jest 1438-mym świętem od początku ery muzułmańskiej liczonej wraz z ucieczką Mahometa z grupka swoich zwolenników z Mekki do Medyny. Ucieczka ta zwana Hidżrą jest początkiem kalendarza jaki stosują muzułmanie na całym świecie. Stąd też przy podawanych datach Arabowie dodają zawsze na końcu literę „H” np. Ramadhan 1438 H.

Od minionego piątku pobożni wyznawcy Allaha poszczą od wschodu do zachodu słońca, przesuwając większość aktywności na porę popołudniową.

Nie sposób tego nie zauważyć przebywając w czasie Ramadanu na Jawie, Lombok, Sulawesi, Sumatrze i całej plejadzie zdominowanych przez muzułmanów wysp Indonezji.

Dla zainteresowanych kilka słów więcej o miesiącu Ramadan : https://www.polska-azja.pl/piotr-smieszek-ramadan-w-indonezji/

 

Piotr Śmieszek

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*