Once Upon a Time – Indonezja – Sierpień 2020.

Sierpień zaczęliśmy w Indonezji 110 000 przypadków zakażeń, zamknęliśmy natomiast 172 000 zainfekowanymi wirusem sarscov2. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Kolejny odcinek Indonezja TV a w nim Lumpia czyli przysmak z pod znaku street food Indonesia

W dzisiejszym, siódmym już odcinku, Indonezja TV na naszym kanale Youtube, ponownie krótka przygoda z indonezyjskim „street food”. Dzisiaj jedna z kultowych potraw z jawajskiej Yogyakarta czyli Lumpia Samijaya. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Archipelag : Ramadhan ad 2017 alias 1438 H rozpoczęty !!!

W miniony weekend muzułmanie na całym świecie a więc także na archipelagu, rozpoczęli postny miesiąc Ramadan. Bulan Suci czyli święty miesiąc jak inaczej zwą indonezyjscy wyznawcy Mahometa, miesiąc umartwiania i oczekiwania na święta Idul Fitri potrwa w tym roku od 26-tego maja do 24-tego czerwca.

Tegoroczny Ramadhan jest 1438-mym świętem od początku ery muzułmańskiej liczonej wraz z ucieczką Mahometa z grupka swoich zwolenników z Mekki do Medyny. Ucieczka ta zwana Hidżrą jest początkiem kalendarza jaki stosują muzułmanie na całym świecie. Stąd też przy podawanych datach Arabowie dodają zawsze na końcu literę “H” np. Ramadhan 1438 H.

Od minionego piątku pobożni wyznawcy Allaha poszczą od wschodu do zachodu słońca, przesuwając większość aktywności na porę popołudniową.

Nie sposób tego nie zauważyć przebywając w czasie Ramadanu na Jawie, Lombok, Sulawesi, Sumatrze i całej plejadzie zdominowanych przez muzułmanów wysp Indonezji.

Dla zainteresowanych kilka słów więcej o miesiącu Ramadan : http://www.polska-azja.pl/piotr-smieszek-ramadan-w-indonezji/

 

Piotr Śmieszek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*