Once Upon a Time – Indonezja – Sierpień 2020.

Sierpień zaczęliśmy w Indonezji 110 000 przypadków zakażeń, zamknęliśmy natomiast 172 000 zainfekowanymi wirusem sarscov2. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Kolejny odcinek Indonezja TV a w nim Lumpia czyli przysmak z pod znaku street food Indonesia

W dzisiejszym, siódmym już odcinku, Indonezja TV na naszym kanale Youtube, ponownie krótka przygoda z indonezyjskim „street food”. Dzisiaj jedna z kultowych potraw z jawajskiej Yogyakarta czyli Lumpia Samijaya. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Archipelag : Nowe prawo pobytowe dla osób z małżeństw mieszanych oraz ich dzieci.

 

W miniony weekend dokonał się krok milowy w kierunku normalizacji życia i prawnego usankcjonowania pobytu małżeństw mieszanych na terenie Republiki Indonezji.ząd Indonezji zatwierdził i uprawomocnił dyskutowany od dawna projekt ustawy dotyczącej statusu osób pozostających w związku małżeńskim z obywatelem Indonezji w na wyspach przebywających.

Do tej pory żony i mężowie mieszkańców Archipelagu musieli co roku odnawiać prawo swojego pobytu na wyspach (KITAS) i nie mogli podejmować stałej pracy.

Natomiast dzieci z mieszanych małżeństw wkraczając w wiek pełnoletni musiały „wyrzec się” jednego z dwóch posiadanych obywatelstw.

I te kwestie właśnie uległy zmianie w miniony weekend.

Od tej pory obowiązują nowe przepisy według których :

– każdy obcokrajowiec przebywający w związku małżeńskim ponad 2 lata może otrzymać bezpłatną odnawialną co 5 lat kartę pobytową

– osoby innej narodowości, rozwiedzione z Indonezyjczykiem również mogą pozostać na terenie Republiki Indonezji, jeżeli ich małżeństwo trwało ponad 10 lat

– nie indonezyjskie połówki małżeństw mieszanych będą mogły starać się o pracę na terenie Republiki Indonezji

– dzieci powyżej 18 roku życia w przypadku wyboru obywatelstwa innego niż indonezyjskie, będą mogły przebywać na stałe w Indonezji na prawie stałej karty pobytowej.

– również inwestorzy zagraniczni pracujący lub inwestujący w Indonezji w okresie ponad 3 lata będą mogli wystąpić o kartę stałego pobytu na Archipelagu.

To wydawało by się niewielkie znowelizowanie statusu w. w. osób jest wbrew pozorom kolosalnym aktem dobrej woli Rządu Indonezji na którego ręce od dawna kierowano prośby o bardziej przychylne traktowanie małżeństw mieszanych wraz z dziećmi oraz osób inwestujących w Indonezji.

To kolejny akt dobrej woli i dowód postępującego procesu demokratyzacji życia publicznego na największym Archipelagu ziemi.

 


 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*