Once Upon a Time – Indonezja – Sierpień 2020.

Sierpień zaczęliśmy w Indonezji 110 000 przypadków zakażeń, zamknęliśmy natomiast 172 000 zainfekowanymi wirusem sarscov2. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Kolejny odcinek Indonezja TV a w nim Lumpia czyli przysmak z pod znaku street food Indonesia

W dzisiejszym, siódmym już odcinku, Indonezja TV na naszym kanale Youtube, ponownie krótka przygoda z indonezyjskim „street food”. Dzisiaj jedna z kultowych potraw z jawajskiej Yogyakarta czyli Lumpia Samijaya. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Archipelag – Jawa : Niech się święci Ramadan!!

Jeżeli ktoś jeszcze o tym nie wie, Islam również ma swój Wieki Post. Od dwóch dni pobożni wyznawcy Allaha na Jawie, Celebesie, Borneo, Sumatrze, Lombok, Sumbie, Sumbawa i innych mniej zdominowanych przez muzułmanów wyspach Indonezji, poszczą. Pości więc jak by nie liczyć 200 milionów najludniejszego państwa muzułmańskiego naszej planety, pości też cały pozostały świat islamu jak matka ziemia długa i szeroka.

A wiedzieć trzeba iż muzułmanie poszczą w ten specyficzny sposób, iż bardziej niż zazwyczaj żyją w rytmie wschodów i zachodów słońca. To właśnie one są dla poszczących sygnałami do rozpoczęcia codziennego postu i codziennego jego przełamania.

Puste ulice, urzędy i firmy oraz sklepy pracujące na zwolnionych obrotach no i nocne muzułmanów biesiady, to tylko część z ramadanowych atrybutów. Obecny Ramadan jest już 1436 w historii Islamu. Postny miesiąc księżycowy potrwa jak sama nazwa wskazuje 30 dni a zwieńczą go jak co roku największe święta religijne Idul Fitri.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*