Pandemia po Indonezyjsku

I właśnie w kontekście tych ostatnich liczb, statystyki nie są już tak „optymistyczne” i łaskawe dla Indonezji, ponieważ śmiertelność wśród wykrytych przypadków, sięga poziomu 9 %, a to niestety plasuje wyspiarską republikę na samym szczycie tak rozumianego zestawienia. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Once upon a time – Indonezja Marzec 2020 roku

Marzec patrząc na późniejszy rozwój wypadków, zaczął się w Indonezji w sumie niewinnie. Pojawiały się co prawda już wcześniej, sygnały nie do zlekceważenia, utwierdzające w przekonaniu iż Covid19 nadciąga, tym nie mniej Republika I. rozpoczęła trzeci miesiąc nowego roku, wciąż wolna od wirusa Korona. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Archipelag – Jawa : Niech się święci Ramadan!!

Jeżeli ktoś jeszcze o tym nie wie, Islam również ma swój Wieki Post. Od dwóch dni pobożni wyznawcy Allaha na Jawie, Celebesie, Borneo, Sumatrze, Lombok, Sumbie, Sumbawa i innych mniej zdominowanych przez muzułmanów wyspach Indonezji, poszczą. Pości więc jak by nie liczyć 200 milionów najludniejszego państwa muzułmańskiego naszej planety, pości też cały pozostały świat islamu jak matka ziemia długa i szeroka.

A wiedzieć trzeba iż muzułmanie poszczą w ten specyficzny sposób, iż bardziej niż zazwyczaj żyją w rytmie wschodów i zachodów słońca. To właśnie one są dla poszczących sygnałami do rozpoczęcia codziennego postu i codziennego jego przełamania.

Puste ulice, urzędy i firmy oraz sklepy pracujące na zwolnionych obrotach no i nocne muzułmanów biesiady, to tylko część z ramadanowych atrybutów. Obecny Ramadan jest już 1436 w historii Islamu. Postny miesiąc księżycowy potrwa jak sama nazwa wskazuje 30 dni a zwieńczą go jak co roku największe święta religijne Idul Fitri.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*