Saya Indonesia - Saya Pancasila

Dzisiaj Indonezja po raz pierwszy w swojej 72-u letniej historii, obchodzi uroczyście święto Pancasila. Rok temu, urzędujący prezydent Joko Widodo (Jokowi) ogłosił całej Republice, iż od roku 2017-tego, pierwszy czerwca, będzie zawsze dniem wolnym od pracy, świętem narodowym, na cześć ideologii założycielskiej państwa zawartej właśnie w Pancasila. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Ramadhan ad 2017 alias 1438 H rozpoczęty !!!

W miniony weekend muzułmanie na całym świecie a więc także na archipelagu, rozpoczęli postny miesiąc Ramadan. Bulan Suci czyli święty miesiąc jak inaczej zwą indonezyjscy wyznawcy Mahometa, miesiąc umartwiania i oczekiwania na święta Idul Fitri potrwa w tym roku od 26-tego maja do 24-tego czerwca. Więcej »

Om Telolet Om!

Indonezyjską Javę ogarnęła trzy miesiące temu dziwna moda polegająca na prowokowaniu przez grupki młodzieży, kierowców autobusów do frywolnego korzystania z klaksonów swoich wielkich pojazdów. Więcej »

 

Małe Wyspy Sundajskie-Nusa Tenggara

Archipelag wysp Nusa Tenggara, znany z polskich atlasów geograficznych pod nazwą Małych Wysp Sundajskich, składa się ze 148 wysp i wysepek rozsianych w pasie od Lombok do Timoru, wpisanych pomiędzy Ocean Indyjski a morze Flores i Sawu.

Do najbardziej znanych spośród nich należą bez wątpienia wspomniany wcześniej i omawiany przez nas osobno Lombok, Sumba, Timor oraz Flores.

W skład Archipelagu Nusa Tenggara wchodzą również wyspy Komodo, Rinca i Padar, tworzące Park Narodowy Komodo.

Podobnie jak inne rejony Republiki Indonezji, Małe Wyspy Sundajskie upstrzone są stożkami wulkanicznymi z których najwyższy to lombocki Ranjani – 3726 m.

Najbardziej spektakularny i znany zaś, to znajdujący się na Sumbawa stożek Tambora, którego erupcja z 1833 roku należy do największych odnotowanych w historii naszej planety.

Nusa Tenggara to wielka różnorodność kultur, wierzeń i lokalnych tradycji.

Od ortodoksyjnych muzułmanów na Lombok po chrześcijańską Flores i Timor.

Piękne plaże Sumby i spoty surfingowe Sumbawa, zapraszają i są w stanie usatysfakcjonować najbardziej wybrednych wielbicieli tropików i przygód.

Z Lombok tylko skok dzieli nas od hinduskiej Bali czy „stołecznej” Jawy, Timor zaś pociąga egzotyką i zaprasza do pierwszego państwa XXI wieku, Demokratycznej Republiki Timor Letse lub do pobliskiego już Darwin w Australii.

Na Małe Wyspy Sundajskie na pewno warto zawitać a jeszcze łatwiej można się w nich zakochać.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*