Małe Wyspy Sundajskie-Nusa Tenggara

Archipelag wysp Nusa Tenggara, znany z polskich atlasów geograficznych pod nazwą Małych Wysp Sundajskich, składa się ze 148 wysp i wysepek rozsianych w pasie od Lombok do Timoru, wpisanych pomiędzy Ocean Indyjski a morze Flores i Sawu.

Do najbardziej znanych spośród nich należą bez wątpienia wspomniany wcześniej i omawiany przez nas osobno Lombok, Sumba, Timor oraz Flores.

W skład Archipelagu Nusa Tenggara wchodzą również wyspy Komodo, Rinca i Padar, tworzące Park Narodowy Komodo.

Podobnie jak inne rejony Republiki Indonezji, Małe Wyspy Sundajskie upstrzone są stożkami wulkanicznymi z których najwyższy to lombocki Ranjani – 3726 m.

Najbardziej spektakularny i znany zaś, to znajdujący się na Sumbawa stożek Tambora, którego erupcja z 1833 roku należy do największych odnotowanych w historii naszej planety.

Nusa Tenggara to wielka różnorodność kultur, wierzeń i lokalnych tradycji.

Od ortodoksyjnych muzułmanów na Lombok po chrześcijańską Flores i Timor.

Piękne plaże Sumby i spoty surfingowe Sumbawa, zapraszają i są w stanie usatysfakcjonować najbardziej wybrednych wielbicieli tropików i przygód.

Z Lombok tylko skok dzieli nas od hinduskiej Bali czy „stołecznej” Jawy, Timor zaś pociąga egzotyką i zaprasza do pierwszego państwa XXI wieku, Demokratycznej Republiki Timor Letse lub do pobliskiego już Darwin w Australii.

Na Małe Wyspy Sundajskie na pewno warto zawitać a jeszcze łatwiej można się w nich zakochać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*