Once Upon a Time – Indonezja – Sierpień 2020.

Sierpień zaczęliśmy w Indonezji 110 000 przypadków zakażeń, zamknęliśmy natomiast 172 000 zainfekowanymi wirusem sarscov2. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Kolejny odcinek Indonezja TV a w nim Lumpia czyli przysmak z pod znaku street food Indonesia

W dzisiejszym, siódmym już odcinku, Indonezja TV na naszym kanale Youtube, ponownie krótka przygoda z indonezyjskim „street food”. Dzisiaj jedna z kultowych potraw z jawajskiej Yogyakarta czyli Lumpia Samijaya. Więcej »

 

Indonezja / Wiadomości – Kolejny, tym razem śmiertelny przypadek złego traktowania Indonezyjki pracującej w Arabii Saudyjskiej

 

Od dłuższego czasu organizacje praw człowieka sygnalizowały złe traktowanie kobiet z Indonezji, pracujących w ramach kontraktów w krajach arabskich.

Ubiegły tydzień przyniósł kolejne tym razem również tragiczne doniesienia z Arabii Saudyjskiej.Opinię publiczną w Indonezji poruszył ujawniony w piątek, kolejny przypadek nieludzkiego traktowania „kontraktowych” pomocy domowych z RI pracujących w Arabii Saudyjskiej oraz innych państwach tamtego regionu.

Po upublicznionym na początku tygodnia fakcie skatowania i okaleczenia młodej Indonezyjki przez jej arabskiego pracodawcę, w drugiej połowie tygodnia doszło do kolejnego, śmiertelnego tym razem nadużycia praw pracodawczych.

W osiedlowym śmietniku w jednym z saudyjskich miast znaleziono zwłoki skatowanej i brutalnie zamordowanej kobiety, pomocy domowej z Republiki Indonezji.

Głównym podejrzanym jest jej pracodawca, obywatel Arabii Saudyjskiej.

Gwoli faktów warto zauważyć, iż nie są to pierwsze i odosobnione tego typu przypadki.

Już wielokrotnie wcześniej organizacje praw kobiet sygnalizowały sadystyczny stosunek arabskich pracodawców do pracującej na kontraktach „Płci Słabszej” z różnych (głównie Azji Południowo Wschodniej) części świata.

Tym razem jednak sprawa poruszyła Indonezyjczyków do tego stopnia, iż głos w sprawie postanowił zabrać prezydent RepublikiSusilo Bambang Yudhoyono.

W swoim piątkowym wystąpieniu do dziennikarzy przedstawił plan podjęcia kroków mających na celu ochronę setek tysięcy indonezyjskich kobiet pracujących na Bliskim Wschodzie.

Jak zauważył Prezydent SBY, zbyt częste są alarmujące sygnały z organizacji praw człowieka o niewolniczym traktowaniu, torturach i wykorzystywaniu seksualnym napływowej siły roboczej, by nie zbadać sprawy na te okoliczność.

Z kolei minister pracy Indonezji, Muhaimin Iskandar poinformował o wysłaniu do Arabii Saudyjskiej specjalnego zespołu mającego zbadać czy 36letnia pochodząca z Indonezji pomoc domowa , została faktycznie zabita przez swoich saudyjskich, kontraktowych szefów.

Wracając do głosu zabranego w sprawie przez prezydenta RI SBY, poinformował On iż strona saudyjska zareagowała bardzo szybko na indonezyjska notę dyplomatyczną co pozwala mieć nadzieje, iż sprawcy zabójstwa zostaną ukarani sprawnie i zgodnie z prawem.

Grupa ekspertów wylatujących z Dżakarty do Arabii Saudyjskiej zbada również przypadek wspomnianej już wcześniej pierwszej z poszkodowanych kobiet.

Młoda Indonezyjka, szczęśliwie przeżyła swój koszmar i w stanie ciężkim przebywa w szpitalu w Medynie.

Jak udało się stwierdzić, saudyjski pracodawca próbował ja podpalić, łamał jej palce oraz pociął nożyczkami wargę.

Na skutek tych tragicznych wydarzeń, organizacja Human Rights Watch wezwała Arabię Saudyjską, Jordanię i Kuwejt by lepiej chroniły kobiety-imigrantów zarobkowych w swoich krajach.

Nisha Viara badająca z ramienia HRW szczególnie przypadki dotyczące kobiet poszkodowanych w krajach arabskich bliskiego wschodu, oświadczyła iż brutalność w ich traktowaniu, na podstawie tych oraz innych doniesień z regiony, jest przerażająca.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*