Indonezja / Wiadomości – Kolejny, tym razem śmiertelny przypadek złego traktowania Indonezyjki pracującej w Arabii Saudyjskiej

 

Od dłuższego czasu organizacje praw człowieka sygnalizowały złe traktowanie kobiet z Indonezji, pracujących w ramach kontraktów w krajach arabskich.

Ubiegły tydzień przyniósł kolejne tym razem również tragiczne doniesienia z Arabii Saudyjskiej.Opinię publiczną w Indonezji poruszył ujawniony w piątek, kolejny przypadek nieludzkiego traktowania „kontraktowych” pomocy domowych z RI pracujących w Arabii Saudyjskiej oraz innych państwach tamtego regionu.

Po upublicznionym na początku tygodnia fakcie skatowania i okaleczenia młodej Indonezyjki przez jej arabskiego pracodawcę, w drugiej połowie tygodnia doszło do kolejnego, śmiertelnego tym razem nadużycia praw pracodawczych.

W osiedlowym śmietniku w jednym z saudyjskich miast znaleziono zwłoki skatowanej i brutalnie zamordowanej kobiety, pomocy domowej z Republiki Indonezji.

Głównym podejrzanym jest jej pracodawca, obywatel Arabii Saudyjskiej.

Gwoli faktów warto zauważyć, iż nie są to pierwsze i odosobnione tego typu przypadki.

Już wielokrotnie wcześniej organizacje praw kobiet sygnalizowały sadystyczny stosunek arabskich pracodawców do pracującej na kontraktach „Płci Słabszej” z różnych (głównie Azji Południowo Wschodniej) części świata.

Tym razem jednak sprawa poruszyła Indonezyjczyków do tego stopnia, iż głos w sprawie postanowił zabrać prezydent RepublikiSusilo Bambang Yudhoyono.

W swoim piątkowym wystąpieniu do dziennikarzy przedstawił plan podjęcia kroków mających na celu ochronę setek tysięcy indonezyjskich kobiet pracujących na Bliskim Wschodzie.

Jak zauważył Prezydent SBY, zbyt częste są alarmujące sygnały z organizacji praw człowieka o niewolniczym traktowaniu, torturach i wykorzystywaniu seksualnym napływowej siły roboczej, by nie zbadać sprawy na te okoliczność.

Z kolei minister pracy Indonezji, Muhaimin Iskandar poinformował o wysłaniu do Arabii Saudyjskiej specjalnego zespołu mającego zbadać czy 36letnia pochodząca z Indonezji pomoc domowa , została faktycznie zabita przez swoich saudyjskich, kontraktowych szefów.

Wracając do głosu zabranego w sprawie przez prezydenta RI SBY, poinformował On iż strona saudyjska zareagowała bardzo szybko na indonezyjska notę dyplomatyczną co pozwala mieć nadzieje, iż sprawcy zabójstwa zostaną ukarani sprawnie i zgodnie z prawem.

Grupa ekspertów wylatujących z Dżakarty do Arabii Saudyjskiej zbada również przypadek wspomnianej już wcześniej pierwszej z poszkodowanych kobiet.

Młoda Indonezyjka, szczęśliwie przeżyła swój koszmar i w stanie ciężkim przebywa w szpitalu w Medynie.

Jak udało się stwierdzić, saudyjski pracodawca próbował ja podpalić, łamał jej palce oraz pociął nożyczkami wargę.

Na skutek tych tragicznych wydarzeń, organizacja Human Rights Watch wezwała Arabię Saudyjską, Jordanię i Kuwejt by lepiej chroniły kobiety-imigrantów zarobkowych w swoich krajach.

Nisha Viara badająca z ramienia HRW szczególnie przypadki dotyczące kobiet poszkodowanych w krajach arabskich bliskiego wschodu, oświadczyła iż brutalność w ich traktowaniu, na podstawie tych oraz innych doniesień z regiony, jest przerażająca.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*