Wiadomości z Indonezji / Sumatra- Aceh / – Smutny Sylwester w Aceh

 

Północno sumatrzańska prowincja Aceh nie świętowała Sylwestra i Nowego Roku jak to bywa w powszechnym zwyczaju. Powód jest jeden. Aceh w życiu codziennym stosuje Szariat, czyli islamskie prawo koraniczne.W odróżnieniu do wszystkich zakątków Republiki Indonezji, sumatrzańska prowincja Aceh nie świętowała Sylwestra i nie witała Nowego Roku w naszym tego słowa rozumieniu.

Władze lokalne prowincji w Banda Aceh odradzały za pośrednictwem akcji ulotkowych i plakatowych organizowania pokazów sztucznych ogni i dęcia w trąby o północy 31 grudnia.

Powodem takich zabiegów był obowiązujący w Aceh Szariat, który zabrania wszystkich wyżej wymienionych atrybutów sylwestrowo noworocznych.

Yulizal, szef Biura Szariatu w prowincji, poinformował iż według jego poglądu huczne świętowanie nie ma nic wspólnego z kulturą Aczinów i zapożyczone jest z innych, obcych kulturowo miejsc na świecie.

Zastrzegł jednak, iż osoby które nie zastosowały się do zaleceń urzędników, nie zostaną poddane karze, a jedynie powinny liczyć się z moralnym napiętnowaniem otoczenia z powodu nieposłuszeństwa w stosunku do własnej religii.

Inny wysoki ranga urzędnik lokalny Teuku Daud, organizator nabożeństwa zamykającego stary rok w Baiturrahman, największym meczecie stolicy prowincji Banda Aceh poinformował w wywiadzie udzielonym w dniu wczorajszym portalowi „okezone.com”, iż prawdziwi muzułmanie powinni witać nowy rok tylko i wyłącznie modlitwą.

Aceh i Yogyakarta są jedynymi obszarami specjalnymi w Republice Indonezji, przy czym islamskie prawo koraniczne obowiązuje tylko w pierwszym rejonie.

Władze w Dżakarcie, mimo konstytucyjnie ustalonego świeckiego charakteru państwa, zezwoliły tej sumatrzańskiej prowincji stosowanie Szariatu.

Spekuluje się, iż posunięciem tym rząd w stolicy zamierzał wyhamować poparcie religijnych mieszkańców prowincji dla separatystycznych dążeń nielegalnej organizacji bojowej GAMRuch Niepodległości Aceh.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*