Wiadomości z Indonezji / Pokojowe demonstracje pro niepodległościowe w indonezyjskiej prowincji Papua

 

Jayapura, była dzisiaj miejscem kolejnego niepodległościowego protestu Papuasów. Rdzenni mieszkańcy zachodniej części wyspy Nowa Gwinea domagają się od Dżakarty prawa do przeprowadzenia referendum niepodległościowego.W dniu dzisiejszym w miejscowości Jayapura, stolicy indonezyjskiej prowincji Papua maiły miejsce pokojowe demonstracje wzywające do referendum niepodległościowego.

Demonstrowano pod hasłami anty autonomicznymi i pro niepodległościowymi dla wyspy.

Indonezyjska część Nowej Gwinei (prowincja Papua i Papua Zachodnia) posiada konstytucyjną autonomię przyznaną jej w 2001 roku, po upadku dyktatury Suharto, .

Koordynator protestu Bobi Selpirus twierdzi, iż autonomia jest tylko pozorną wolnością i Papuasi w zdecydowanej większości są za jej odrzuceniem w imię całkowitej niepodległości.

Zdaniem Bobiego Selpirusa, polityka Dżakarty powoduje iż rdzenni mieszkańcy Nowej Gwinei nie czują się na wyspie jak u siebie w domu.

Co więcej zarzuca obecnej trwanie ogólnego zacofania i zastoju gospodarczego w obu papuaskich prowincjach Republiki Indonezji.

Jednym z kolejnych argumentów na rzecz zniesienia autonomii i referendum niepodległościowego jest fakt braku poszanowania praw człowieka jakiego dopuszczają się stacjonujący na wyspie żołnierze indonezyjscy.

Gwoli prawdy warto wspomnieć tutaj o nagłośnionej ostatnio medialnie sprawie tortur Papuasów, która znalazła swój finał w indonezyjskim sądzie.

Żołnierze którzy dopuścili się nadużyć kompetencji, torturując i znęcając się na Papuasach, skazano na dziesięć miesięcy więzienia.

Są to wiec bez wątpienia pozytywne sygnały (ze strony Stolicy ) wysyłane w kierunku prowincji z Nowej Gwinei.

Z drugiej jednak strony twarda postawa wobec przywódców papuaskich pozostawia wciąż duży znak niewiadomej postawiony przy najbliższej przyszłości indonezyjskich prowincji Papua.


 


 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*