Wiadomości z Indonezji / Lombok : Protesty Sasaków w kwestii nowego Parku Narodowego

 

Władze Prowincji „NTB” w skład której wchodzi Lombok, zaplanowały utworzenie Parku Narodowego w Lasach Sesaot. To co przysporzy dumy zabiegającej o turystów wyspie, zasmuci tysiące rodzin które żyją w i z spornego Lasu.We czwartek w stolicy Zachodnich Małych Wysp SundajskichMataram, doszło do protestu zorganizowanego przez mieszkańców zachodniej części wyspy Lombok.

Protestujący w liczbie 700 osób manifestowali swoje niezadowolenie w związku z deklaracją władz lokalnych o chęci szybkiego utworzenia Parku Narodowego w Lesie Sesaot.

Koordynator protestu, Rusmayadi poinformował, iż dojście (w proponowanej obecnie formie) koncepcji Parku Narodowego do skutku, spowoduje przesiedlenie ponad 6000 rodzin rdzennych mieszkańców z prawie 4000 hektarów lasu.

Protestujący oskarżają administracje o nie liczenie się z interesami zamieszkujących od pokoleń sporne tereny Sasaków, będących rdzennymi mieszkańcami wyspy Lombok.

Mieszkańcy zagrożonych specyficznym „uwłaszczeniem” terenów powołują się w obronie swych praw na zapisy z roku 1986 pozwalające im na mieszkanie oraz uprawianie ziemi wchodzącej w skład Lasu Sesaot.

Jednak zapisy te zostały osłabione w roku 1999, kiedy to pierwszy raz podniesiono publicznie kwestię przyznania lasom statusu terenu chronionego.

Ostateczny zaś werdykt w spornej kwestii zapadł w roku ubiegłym, kiedy władze prowincji ogłosiły oficjalnie powstanie Parku Narodowego, pozbawiającego mieszkańców prawa eksploatacji zasobów leśnych.

Do tej pory zapisy nie zostały jednak wcielone w życie.

Szef Zarządu Lasów proponuje by na drodze kompromisu, uznać prawo rdzennych mieszkańców puszczy do korzystania z jej zasóbów, nadając jej jednocześnie status Parku Narodowego.

Przepychanki wokół Lasu Sesaot mają istoty wymiar, ponieważ Lombok miał być i z pewnością będzie w przyszłości nominowany przez Indonezję do ubiegania się o włączenie w skład skarbów UNESCO.

Poza tym otwierany w przyszłym roku międzynarodowy port lotniczy na wyspie przyciągnie z pewnością masy turystów, dla których Park Narodowy będzie jednym z wielu wabików jaki ma w swej ofercie uroczy sąsiad BaliLombok.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*