Wiadomości z Indonezji : Jawa/Sumatra – Pierwsze od lat dowody winy wielebnego Abu Bakar Bashir.

 

Toczący się w Dżakarcie proces członków oddziałów terrorystycznych z Aceh na Sumatrze, przyniósł w ubiegłym tygodniu spektakularne dowody przeciwko charyzmatycznemu klerykowi islamskiemu z Solo na Jawie. W stołecznej Dżakarcie toczy się postępowanie sądowe oraz proces przeciwko separatystycznej grupie militarnej (oraz ej poszczególnym członkom) z sumatrzańskiej prowincji Aceh.

Jeden z pojmanych w ubiegłym rojku członków tej grupy wyznał w trakcie składanych przed sądem zeznań, iż pieniądze zasilające separatystów pochodziły bezpośrednio od kontrowersyjnego charyzmatycznego kleryka islamskiego Abu Bakar Bashira.

Abu Bakar Bashir prowadzi kształcącą młodzież szkołę koraniczną w jawajskim Solo.

Podejrzany Luthfi Haidaroh zeznał w minionym tygodniu, iż Abu Bakar Bashir wręczył mu podczas wspólnych spotkań osobiście 180 milionów rupii indonezyjskich (20 000 USD) oraz 5 tysięcy dolarów amerykańskich.

Już wcześniej Abu Bakar Bashir był wielokrotnie posądzany o bezpośredni udział w regionalnej grupie terrorystycznej Jemaah Islamiya odpowiedzialnej za wiele zamachów bombowych na terenie Indonezji w ostatnich 9 latach.

Jakkolwiek udział bezpośredni nie został ABB do tej pory udowodniony, uchodził on nieformalnie, oficjalnie za przywódcę duchowego wspomnianej organizacji terrorystycznej.

Zeznanie Luthfi Haidorah jest o tyle spektakularne, iż bezpośrednio linkuje do sędziwego mędrca z Solo na Jawie nie pozostawiając tym razem żadnych niedomówień.

Lutfi Haidorah zeznał również w toku dalszego postępowania, iż te oraz inne dotacje pochodzące z Jawy (55 000 USD) wykorzystano całkowicie zna zakup broni i uposażenia dla bojówek Aczinów z Sumatry.

Jak podaje Jakarta Globe zeznania zatrzymanych członków oddziałów paramilitarnych z Aceh dowodzą również niezbicie iż Grupa Separatystów wspierana przez Abu Bakar Bashir powiązana była również z innymi groźnymi terrorystami pojmanymi, zastrzelonymi bądź wciąż poszukiwanymi przez Policę i oddziały antyterrorystyczne w Indonezji.

Między innymi z zastrzelonym podczas zasadzki w 2008 roku Dulmatinem.

Z całą pewnością trzeba również zauważyć, iż rząd Republiki Indonezji prowadzi (szczególnie w ostatnim okresie) bezpardonową i oby do końca skuteczna walkę z terroryzmem na własnym podwórku.

 

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*