Wiadomości z Indonezji : Boże Narodzenie w Republice Indonezji

 

Święta Bożego Narodzenia są (mimo dominacji Islamu) obecne w życiu Archipelagu Indonezji. Nie są to święta w naszym tego słowa znaczeniu i wyobrażeniu, ale z pewnością i tutaj można je przeżyć duchowo i rodzinnie na ich Miarę.Indonezja jest krajem na wskroś muzułmańskim, więc święta Bożego Narodzenia nie są szczególnie istotne w kalendarzu mieszkańców Archipelagu.

Jak jednak głosi jedno ze sztandarowych haseł Republiki zawartych w proklamacji niepodległości i określeniu filarów państwa – W Różności Jedność.

A ta różność to również Boże Narodzenie.

Różność tym bardziej istotna, iż ponad 10% z 240 milionów Indonezyjczyków świętuje co roku narodziny Jezusa Chrystusa.

Mimo, iż najbardziej katolickie wyspy Archipelagu to Papua, Flores, Timor i Moluki, akcenty świąteczne znaleźć można praktycznie wszędzie.

Szczególnie w centrach handlowych oraz miejscach odwiedzanych przez turystów.

Bali będąc wyspą zdominowaną w 90% przez wyznawców religii hinduistycznej, pełne jest w ostatniej dekadzie grudnia świętych Mikołajów.

Obsługa sklepów, barów i restauracji podkreśla szczególność tego okresu czerwonymi kubraczkami i obowiązkowo – czapeczkami.

Trzeba przyznać, że zestawienie 30 stopniowego upału z utożsamianym z zimą spleenem bożonarodzeniowym jest czasami „bezcenne”.

 

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*