Wiadomości Indonezja / Timor Wschodni – Dili : Wizyta na szczycie w stolicy Timoru Leste.

Prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono odwiedził w ubiegły weekend stolicę Timoru Wschodniego Dili, gdzie spotkał sie z Prezydentem i Premierem najmłodszego azjatyckiego Państwa.Timor Wschodni świętuje w maju 10-tą rocznicę odzyskania niepodległości. Niepodległości odzyskanej po latach krwawych rządów sprawowanych przez Indonezję po dokonaniu bezkompromisowej inwazji wojskowej na tę niewielka, byłą kolonię portugalską w 1975 roku.

Prezydent Indonezji spotkał się w Dili z dwoma kluczowymi architektami Tomirskiej niepodległości, prezydentem Ramosem Horta i premierem Xanana Gusamo.

Prezydent Indonezji potwierdził, iż liczy na to że oba narody będą sukcesywnie wzmacniać współpracę ekonomiczną, polityczna i socjo-kulturową.

Również Prezydent Horta wyraził nadzieję na to, że sąsiadująca z jego krajem Indonezja, będzie odgrywać coraz większą rolę jako równoprawny partner wciąż młodego Timoru Leste.

Specjalne podziękowania otrzymał prezydent SBY za wspieranie Timoru w jego drodze do członkostwa w Związku Państw Azji Południowo WschodniejASEAN. Prezydent Indonezji otrzymał za owe wsparcie najwyższe odznaczenie Timoru : Wielki Order Timoru Leste.

Wielu obserwatorów uroczystości w Dili, było zgodnych co do faktu, że wizyta prezydenta Indonezji podczas oficjalnych obchodów odzyskania niepodległości stanie się nowym początkiem w stosunkach między oboma państwami.

Z bardziej pragmatycznego punktu widzenia wiadomo, iż zacieśnianie współpracy gospodarczej i politycznej z Timorem ma związek z chęcią wyprzedzenia Chin, jako pierwszego partnera tego niewielkiego państwa na skraju mapy Azji.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*