Wiadomości Indonezja / Timor Wschodni – Dili : Wizyta na szczycie w stolicy Timoru Leste.

Prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono odwiedził w ubiegły weekend stolicę Timoru Wschodniego Dili, gdzie spotkał sie z Prezydentem i Premierem najmłodszego azjatyckiego Państwa.Timor Wschodni świętuje w maju 10-tą rocznicę odzyskania niepodległości. Niepodległości odzyskanej po latach krwawych rządów sprawowanych przez Indonezję po dokonaniu bezkompromisowej inwazji wojskowej na tę niewielka, byłą kolonię portugalską w 1975 roku.

Prezydent Indonezji spotkał się w Dili z dwoma kluczowymi architektami Tomirskiej niepodległości, prezydentem Ramosem Horta i premierem Xanana Gusamo.

Prezydent Indonezji potwierdził, iż liczy na to że oba narody będą sukcesywnie wzmacniać współpracę ekonomiczną, polityczna i socjo-kulturową.

Również Prezydent Horta wyraził nadzieję na to, że sąsiadująca z jego krajem Indonezja, będzie odgrywać coraz większą rolę jako równoprawny partner wciąż młodego Timoru Leste.

Specjalne podziękowania otrzymał prezydent SBY za wspieranie Timoru w jego drodze do członkostwa w Związku Państw Azji Południowo WschodniejASEAN. Prezydent Indonezji otrzymał za owe wsparcie najwyższe odznaczenie Timoru : Wielki Order Timoru Leste.

Wielu obserwatorów uroczystości w Dili, było zgodnych co do faktu, że wizyta prezydenta Indonezji podczas oficjalnych obchodów odzyskania niepodległości stanie się nowym początkiem w stosunkach między oboma państwami.

Z bardziej pragmatycznego punktu widzenia wiadomo, iż zacieśnianie współpracy gospodarczej i politycznej z Timorem ma związek z chęcią wyprzedzenia Chin, jako pierwszego partnera tego niewielkiego państwa na skraju mapy Azji.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*