Wiadomości Indonezja / Sumatra – Mentawai : Magiczny Archipelag Mentawai.

Na zachód od Sumatry na „wysokości” Padang, znajduje się najbardziej tajemniczy mini archipelag Republiki Indonezji. Swą magią i pięknem dorównuje papuaskim ostępom a jest od nich wciąż jeszcze mniej znany i odwiedzany.Wyspy Mentawai oddalone  150 kilometrów od zachodniego wybrzeża Sumatry zajmują powierzchnię ponad 4000 km/2. Od Sumatry archipelag oddziela cieśnina Mentawai. Największe z wysp wchodzących w skład archipelagu to kolejno : Siberut, Sipura oraz Północna i południowa Pagai.

Wyspy Mentawai zasłynęły za sprawą unikalnych plemion wykonujących specyficzne, spektakularne coraz bardziej popularne tatuaże, oraz idealnych rajskich plaż dla kochających surfing oraz spokój. Aby dotrzeć na największą z wysp należy spędzić 12 godzin na promie z sumatrzańskiego Padang do Muarasiberut.

Na wyspach archipelagu żyje również 17 gatunków endemicznych zwierząt przyciągających miłośników przyrody z całego świata. Wśród nich najbardziej znane to Gibbony Kloss zwane również Gibbonami Mentawai oraz Makaki Siberut. Na wyspie Siberut utworzono Park Narodowy Siberut.

Wyspy Mentawai położone są niedaleko styku dwóch wielkich płyt tektonicznych. Płyta Euroazjatycka oraz Płyta Indyjsko-australijska nachodzą na siebie co jest niestety powodem częstych trzęsień ziemi oraz następujących po nich tsunami.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*