Wiadomości Indonezja / Sumatra – Medan : Co dalej ze starówką w Medan.

Kota Tua czyli po prostu stare miasto w Medan balansuje na krawędzi „być albo nie być”. Czy stare holenderskie budynki uda się zachować dla potomnych? Pokaże najbliższy czas.Północno sumatrzańskie Medan posiada druga co do wielkości „ holenderską starówkę” po stołecznej Dżakarcie. Niestety władze lokalne nie robią nic by tę zabytkową część miasta ocalić dla potomnych.

Z roku na rok kolejne budynki i całe kwartały starówki w Medan popadają w kompletna ruinę i z pewnością większość z nich nie doczeka kolejnej dekady. A szkoda bo zabytkowa część miasta ma swój klimat który warto w mieście utrzymać.

Promykiem nadziei może być sytuacja na starówce ( Kota Tua) w stolicy kraju Dżakarcie, która jeszcze kilka lat temu znajdowała się w opłakanym stanie a dzisiaj powoli ale skutecznie podnosi się z klęczek. Widać to zarówno w stopniowo odrestaurowywanych elewacjach budynków oraz po ożywieniu ruchu turystycznego. Port morski Sunda Kelapa i kultowa Cafe Batavia na dobre wpisały się już na listę atrakcji turystycznych miasta.

Z jednej strony zapuszczenie budynków administracyjnych holendrów można wytłumaczyć chęcią zerwania z wszystkim co kojarzy się z okresem Hindia Belanda. Z drugiej jednak nie da się ponad 350 letniego panowania kolonizatorów z Niderlandów wykreślić z historii i pamięci.

Warto pójść za wzorem Dżakarty i chociaż co niecoocalić od zapomnienia.

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*