Wiadomości Indonezja / Sumatra – Góry Barisan : Sumatrzański wulkan Marapi atakuje!

Po raz kolejny w tym roku odezwał się sumatrzański imiennik najbardziej znanego i śmiercionośnego wulkanu Merapi z wyspy Jawy. Marapi z gór Barisan na Sumatrze zaatakował w miniony wtorek.Wulkan Marapi znany również jako Merapi lub Berapi w dosłownym tłumaczeniu znaczy Góra Ognia. Podobnie jak jego jawajski imiennik, sumatrzański Merapi jest najaktywniejszym wulkanem na „swojej” wyspie.

Wulkan cieszy się wśród miejscowej ludności specyficzną popularnością z powodu licznych „pielgrzymek” organizowanych na jego szczyt każdego 17-tego sierpnia w dniu rocznicy proklamacji niepodległości Republiki Indonezji.

W tym roku szczytu nie zdobywano z uwagi na erupcje, która miała miejsce na początku sierpnia.

Jak na najaktywniejszy wulkan na wyspie obszarowo większej od Polski przystało, sumatrzański Merapi przypomniał się opinii publicznej po ponad 3 miesiącach wyciszenia. We wtorek miały miejsce gwałtowne emisje pyłów wulkanicznych na wysokość ponad 600 metrów. Obecny stan aktywności góry ocenia się na stopień 2gi w pięciostopniowej skali. Wulkanolodzy obserwują stożek i trzymają rękę “ na pulsie”!

 

 

 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*