Wiadomości Indonezja / Pakistan – Dżakarta : Poległ Król niech żyje Król!

 

1szo Majowa „Śmierć” Osama Bin Laden’a rozgrzała temperaturę dyskusji w indonezyjskich mediach. Radykałowie ogłosili przywódcę Al Kaidy światowym mudżahedinem numer nr 1 oraz męczennikiem islamu.Żyjemy w wiosce globalnej nie sposób w związku z tym ustrzec się w ostatnich postach od wydarzeń dziejących się w innych niż Indonezja częściach globu.

Jednym z takich wydarzeń, przenikającym granice państw jest bez wątpienia pierwszomajowa akcja amerykańskich terrorystów przeciwko przywódcy Al Kaidy.

Śmierć Osamy bin Ladena odbiła się głośnym echem w będącej największym państwem muzułmańskim na świecie Republice Indonezji .

W głównych mediach informacyjnych mówi się praktycznie tylko i wyłącznie o tym, prezentując przy tym mocno zróżnicowane, często skrajne opinie wszystkich środowisk społecznych.

Nie pomija się przy tym grup twardogłowych islamistów, którzy zdaniem służb specjalnych i policji są w stanie (próbować) przeprowadzić spektakularne akcje odwetowe.

W związku z tym wiele placówek dyplomatycznych zaleca swoim obywatelom wzmożoną ostrożność w miejscach publicznych.

Jedno z bardziej radykalnych, lokalnych ugrupowań islamistów Jemaah Ansharut Tauhid wydało w poniedziałek oświadczenie uznające przywódcę Al Kaidy jako męczennika za wiarę oraz czempiona walki islamu przeciwko Ameryce.

Jednocześnie rzecznik JAT Son Hadi podkreślił iż Al Kaida będzie kontynuować swoja święta wojnę Dżihad gdyż jest to walka religii a nie jednostki.

Ugrupowanie JAT powstało w 2008 roku z inicjatywy sędziwego kleryka Abu Bakar Bashira, którego proces o wspieranie terroryzmu i separatyzmu w Aceh toczy się obecnie w Dżakarcie.

Zabierając głos zza krat aresztu Abu Bakar powiedział iż spodziewa się śmiertelnego odwetu za śmierć wielkiego mudżahedina i kleryka jakim był Osama syn Ladena

Wiadomo iż 72 letni wyglądający jak dobry dziadek Abu Bakar Bashir spotkał Bin Ladena podczas swojej wizyty w Afganistanie w 1980 roku.

Abu Bakar powiązany jest również z innym ugrupowaniem islamistów w Indonezji a mianowicie Jemaah Islamiyah, które dokonało zamachu na dyskotekę w Kuta na Bali w 2002 roku.

W zamachu zginęło ponad 200 osób w tym polska dziennikarka Beata Pawlak.

 


 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*