Wiadomości Indonezja / Once Upon a Time – Cykliczny raport minionego miesiąca czyli Czerwiec 2023 w Republice Indonesia.

Czerwiec na archipelagu zaczął się Świętem, chociaż nie był to jak w Polsce Dzień Dziecka. Od kilku lat Indonezja obchodzi 1-szego czerwca Dzień Pancasila, ustanowiony przez obecnego Prezydenta Joko Widodo. A Pancasila to nie byle co, bo fundamentalna ideologia założycielska Republiki Indonezja, opierająca się na pięciu zasadach kardynalnych, określających funkcjonowanie państwa. Samo Słowo Pancalisa, wywodzi się z języka staro jawajskiego i oznacza „Pięć Zasad”. Jedna z nich, uznawana przez wielu Indonezyjczyków za najważniejszą jest wiara w jednego Boga oraz szeroko rozumiana tolerancja religijna

Być może to właśnie dzięki niej indonezyjski islam jest w porównaniu do islamu arabskiego religią z powodzeniem aspirującą do miana tolerancyjnej. 

Poza dniem Pancasila, Indonezyjczycy świętowali w czerwcu także kolejny, 2567-my buddyjski nowy rok, czyli Waisak. Dzień upamiętniający narodziny i oświecenie księcia Siddhartha Gautama znanego całemu światu jako Budda.

Pod koniec miesiąca natomiast, indonezyjscy muzułmanie składali w krwawych rytualnych ubojach zwierzęta, upamiętniając w ten sposób historyczny czyn Abrahama, gotowego poświęcić swego syna Bogu. Decyzja Najwyższego, nakazująca Abrahamowi zamianę syna na Baranka, czczona jest przez Islam po dziś dzień jako święto Idul Adha.   

Nie było by raportu miesiąca bez kilku newsów z wyspy Bali. W czerwcu na lotnisku Ngurah Rai w Denpasar po raz pierwszy w historii wylądował największy na świecie samolot pasażerski Airbus 380. Również w czerwcu władze Bali zaczęły wręczać przylatującym na wyspę turystom ulotki „Don’t Do”, tłumaczące gościom czego nie należy robić podczas balijskich wakacji. Są to w znacznej większości czynności oczywiste jak przestrzeganie noszenia odpowiedniego stroju w miejscach sakralnych, nieprzestępowanie progów świątyń przez kobiety w czasie menstruacji czy też zakaz robienia obscenicznych i nieprzyzwoitych zdjęć oraz wspinania się na święte drzewa. Turyści przylatujący na Bali nie powinni również śmiecić oraz pracować i … handlować. Szczególnie dwie ostatnie reguły „Don’t Do”„ są co najmniej kontrowersyjne w kontekście wszechobecnej dziś pracy online, handlu krypto walutami, grze na giełdzie itp. Każdy parający się zarabianiem na życie w sieci, może za sprawą widzimisię urzędnika podpadać pod paragraf a co za ty idzie liczyć się z deportacją, wysoką karą lub nawet stręczycielstwem łapówkarskim.

Skoro już jesteśmy przy turystach, warto również wspomnieć dyskutowany przez ministra turystyki Sandiaga Uno oraz prezydenta Jokowi projekt „Złotej Wizy”, przeznaczonej dla inwestorów zagranicznych, planujących rozpoczęcie działalności biznesowej na Archipelagu. Projekt jak na razie znajduje się w fazie dyskusji i przemyśleń urzędników.

Pozostając jeszcze na moment w sferze turystycznej … największy indonezyjski zarządca portów lotniczych, spółka Angkasa Pura przedstawiła statystyki z 15 zarządzanych przez siebie lotnisk krajowych. Ogólna liczba pasażerów przewijających się przez terminale wylotów i przylotów od początku stycznia do końca maja sięgnęła 27 milionów. Najbardziej zapracowanym lotniskiem było oczywiście Bali, przez które przewinęło się 7,8 miliona pasażerów. 4,1 miliona z pośród tej liczby stanowili obcokrajowcy. 

Niczym Joanna Szczepkowska można ogłosić nowinę, iż w czerwcu na Archipelagu oficjalnie zakończyła się pandemia Covid 19

Najpierw oficjalnie zniesiono nakaz noszenia masek by po kilku dniach, 15-tego czerwca zaprzestać wymogu posiadania certyfikatów szczepionkowych dla osób przylatujących i wylatujących z Indonezji. 

Podczas pobytu na szczycie w Sinagaurze minister obrony RI, generał Prabowo Subianto przedstawił indonezyjski plan dla Ukrainy. Zakładał on utworzenie strefy buforowej w obszarach, gdzie prowadzone są obecnie działania wojenne. W strefach takich pieczę nad utrzymaniem pokoju sprawowałyby jednostki oddelegowane przez ONZ a po kilku miesiącach pokoju przeprowadzono by referendum przynależnościowe. Projekt został bezdyskusyjnie odrzucony przez stronę ukraińską.

W Jakarta otwarto pierwszą w historii placówkę dyplomatyczna Tanzanii. Do tej pory osoby chcące załatwiać kwestie wizowo paszportowe związane np. z podróżą do tego państwa afrykańskiego, musiały kierować się do ambasady w Kuala Lumpur. 

Co ciekawe ambasada indonezyjska w Tanzanii była jedną z pierwszych ambasad zagranicznych, otwartą krótko po odzyskaniu przez Tanzanie niepodległości i po połączeniu się Tanganiki i Zanzibar w jeden organizm państwowy w roku 1964.

Powstająca na Jawie szybka kolej łącząca Jakartę z Bandung pomknie według zamierzeń inżynierów i konstruktorów z prędkością 300 km/h. Oficjalne otwarcie trakcji planowane jest na dzień 78-ej rocznicy proklamacji niepodległości RI czyli 17-go sierpnia bieżącego roku.

Czerwiec był w Indonezji „miesiącem piłkarskim”. Czerwono Biali rozegrali dwa towarzyskie mecze międzypaństwowe. Zajmujący w rankingu FIFA 149-te miejsce Indonezyjczycy, zremisowali bezbramkowo z zajmującą 93-cie miejsce Palestyną oraz przegrali 0:2 z liderem rankingu Argentyną.

Również w czerwcu zapadła niespodziewana decyzja o przyznaniu Indonezji mistrzostw świata U17. Mylili się zatem sądzący, iż FIFA sromotnie ukarze Indonezję za tegoroczną aferę z odwołaniem mistrzostw U20

Jedyną karą jaka spadłą na Indonezję za zbojkotowanie państwa Izrael i odstąpienie od organizacji mistrzostw U20, jest brak meczów na wyspie Bali. Mistrzostwa U17 odbędą się na stołecznej Jawie w mieście Dżakarta oraz Bandung. Najważniejsza dla polskiego kibica jest wiadomość, iż na Jawę przyleci odnosząca sukcesy w Europie młodzieżowa reprezentacja Biało Czerwonych.

A skoro poruszyliśmy polskie akcenty warto wspomnieć o „Polskich Dniach” (Polish Heritage Days) zorganizowanych na uniwersytecie Atma Jaya w stolicy. Dniom towarzyszyła między innymi ciekawa wystawa Kopernik

W raporcie miesiąca nie może zabraknąć szczypty polityki. Minister turystyki Sandiaga Uno, startujący w ubiegłych wyborach prezydencjach jako V-ce Prabowo Subianto, definitywnie wykluczył ponowne startowanie w tandemie z generałem. Usunięty z „generalskiej” partii Gerindra Sandiaga Uno związał się z muzułmańska partią PPP (Partia Zjednoczonego Rozwoju), która to z kolei tworzy koalicję z największą partią w parlamencie czyli PDI-Perjuangan (Demokratyczna Partia Walki). 

Z PDI-P wywodzi się obecny Prezydent Joko Widodo oraz typowany na jego następcę gubernator Jawy środkowej Ganjar Pranowo. Można więc z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że Sandiaga Uno przesiądzie się z fotelika V-ce od Prabowo do Pranowo, co pokażą nadchodzące tygodnie. 

Piotr Śmieszek

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*