Wiadomości Indonezja / Nusa Tenggara – Lombok : Wulkan Rinjani z wyspy Lombok.

Uruchomienie nowego lotniska międzynarodowego (BIL) na wyspie Lombok spowodowało znaczny wzrost ruchu turystycznego na wyspie. Jedną z największych i niekwestionowanych atrakcji na Lombok jest magiczna góra Sasaków, wulkan Rinjani.Rdzenni mieszkańcy Lombok darzą wulkan Rinjani absolutnie boską czcią. Do niego się (dyskretnie) modlą i na jego szczyt odbywają coroczne pobożne pielgrzymki. Dla zagranicznych i nie tylko gości odwiedzających wyspę, ogromna góra ziejąca ogniem jest już tylko ale i też aż, niekwestionowana atrakcją turystyczną.

Wulkan Rinjani wznoszący się na wysokość 3726 metrów nad poziom morza jest najwyższym, stosunkowo łatwo zdobywanym i zarazem aktywnym wulkanem Indonezji.

Dodatkową atrakcją góry ognia jest przepięknie położone, głębokie (230 m) jezioro wulkaniczne Segara Anak.

Każdego dnia z baz położonych u podstawy góry, wyruszają wyprawy vel ekspedycje trekkingowe, „skazane” na dwudniowa wspinaczkę w pocie i znoju w zamian za zapierające dech w piersiach widoki ze szczytu wulkanu. Z Rinjani przy sprzyjającej pogodzie jak na dłoni widać całą wyspę Lombok oraz sąsiednią wyspę bogów czyli Bali.

Wyprawy na szczyt wulkanu są bezpieczne i dobrze zorganizowane. Każdy doświadczony Taternik z nad Wisły poradzi sobie z tym prawie czterotysięcznikiem.

Wulkan Rinjani jest górą zdecydowanie aktywna. W XXI wieku odnotowano już 5 niegroźnych erupcji. Ostatnia najgroźniejsza aktywność góry miała miejsce w 1994 roku. Sama erupcja nie wyrządziła co prawda bezpośrednio wielu szkód, jednak zimny lahar błotny, który wystąpił w jej konsekwencji zmiótł z powierzchni ziemi wioskę Aikmel zabijając 30 wieśniaków.

W roku 1997 utworzono Park Narodowy Góry Rinjani. Jest on obok Wysepek Gili i kurortu Kuta, największym atutem w talii asów z wyspy Lombok.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*