Wiadomości Indonezja / Małe Wyspy Sundajskie – Komodo : Coraz więcej osób ogląda Warany.

 

Liczba turystów decydujących się w roku 2010 na bliskie spotkanie 3ciego stopnia z kilkumetrowymi smokami z Parku Narodowego Komodo wzrosła o 9 tysięcy w stosunku do roku poprzedniego.Według skrupulatnych statystyk prowadzonych przez zarząd wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCOParku Narodowego Komodo, w roku 2010 teren parku odwiedziło 45 tysięcy turystów. To oznacza znaczny wzrost w stosunku do roku 2009 kiedy to Park Komodo gościł 36 tysięcy amatorów zdjęcia z kilkumetrowym waranem.

Według ewidencji szczegółowej większość z pośród wszystkich odwiedzających stanowili turyści zagraniczni a wiąże się niestety ze stosunkowo wysokim kosztem dotarcia do Labuhan Bajo na Flores a następnie na jedną z wysp Parku Narodowego Komodo.

Władze prowincji Nusa Tenggara Barat planują zmienić tę proporcję oraz jednocześnie spowodować jeszcze większy wzrost wizytujących wyspy Padar, Komodo oraz Rinca między innymi poprzez wprowadzenie dodatkowych lotów do Labuhan Bajo.

Jest jednak i pewna granica, której przekroczyć nie można. Według szacunków organizacji zajmującej się bezpieczeństwem życia chronionych przez UNESCO indonezyjskich żywych dinozaurów, maksymalna roczna „zdrowa” przepustowość parku to nie więcej niż 60 tysięcy odwiedzających.

Jest więc jeszcze trochę miejsca na utrzymanie tendencji wzrostowej, jednak nie będzie to trwało w nieskończoność dla dobra parku i Waranów przede wszystkim.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*