Wiadomości Indonezja / Jawa Zachodnia : Na Jawie powstaje Akademia Batiku!

 

Fundacja Batik ( YBJB ) działająca w prowincji Jawa Zachodnia postanowiła powołać specjalną Akademie Batiku. Będzie ona kształcić młodych adeptów tej tradycyjnej indonezyjskiej sztuki urzytkowej.Batik to dla każdego Indonezyjczyka powód do narodowej dumy. Szczególną pozycję ma zaś Batik na stołecznej i ja bardziej ludnej wyspie archipelagu – Jawie.

Batki poza swoimi walorami artystycznymi ma również wymiar patriotyczny. Indonezja toczyła od lat korespondencyjne oraz medialne spory z sąsiadem zza miedzy Malezją o to, który kraj może sobie „prawo do batiku legalnie uzurpować”.

Jak orzekły niezawisłe sądy zaszczyt ten będący zarazem nie małym obowiązkiem przypada Republice Indonezji.

Idąc dalej batikowym tropem dochodzimy do tego jak Indonezyjczycy „obchodzą” się z przypisanym im dobrem kultury. A no nie jest źle, ponieważ malowanie na płótnie ma coraz większe i realne wsparcie instytucji rządowych oraz pozarządowych.

Jedną z ostatnich inicjatyw na rzecz tego spektakularnego narodowego dobra przedstawiła Fundacja Batiku z Jawy Zachodniej (YBJB). Zamierza ona ustanowić Kurs Akademię Batiku dla mieszkańców Jawy. Akademia rozpocznie swoja działalność w przyszłym roku i na początek przyjmie 100 studentów.

Do uzyskania dyplomu ukończenia Akademii studenci będą musieli uczestniczyć na zajęcia przez okres 3 miesięcy. Ukończenie kursu da pełną wiedzę i praktyczne umiejętności by samemu rozpocząć produkcję Batik. Działanie Akademii Batiku pozwoli na rozwój tej unikalnej sztuki oraz da uczestnikom kursu możliwość rozpoczęcia własnego lukratywnego i patriotycznego biznesu.

 


 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*