Wiadomości Indonezja / Jawa – Yogyakarta – Semarang : Po prostu Ronde.

Stuk puk stuk puk, stuk puk stuk puk, to niewątpliwie znak, iż kolejny jawajski przysmak przejeżdża właśnie pod twoim domem. Tym razem to nie kto inny jak Pak Kero i jego smaczne zacne Wedang Ronde, znane też na całej wyspie Jawie po prostu jako Ronde. Z resztą nie może być inaczej, wszak Wedang Ronde to wyrób typowo jawajski.

Wedang po jawajsku znaczy napój a Ronde to specjalne ciasto z mąki ryżowej, uformowane w kształcie kulek z dodatkiem cukru palmowego w środku. Oryginalnie podawane Ronde składa się z czterech podstawowych składników, serwowanych w małych miseczkach na prawie wszystkich jawajskich uliczkach. Składnikiem numer jeden i bazą tej popołudniowej przekąski są oczywiście wspomniane kulki z cukrem z ciasta Ronde. Poza kulkami do miski Ronde podawanej klientowi, Pan Kero dodaje jeszcze garść pokrojonego w kostkę chleba oraz zabarwione na różowy kolor Kolang Kaling. Kolang Kaling zaś to nic więcej jak produkt z owoców drzewa Enau z którego robi się też „gula merah

Na koniec wszystkie trzy składniki zalewa wodą imbirową w skład której wchodzi oczywiście imbir oraz wszędobylski czerwony cukier i trawa cytrynowa. Najpopularniejsze i najsmaczniejsze Ronde pochodzi podobno z miasta Semarang, jednak to z naszej Yogyakarty nie jest z pewnością gorsze o czym łatwo i tanio możecie przekonać się na własną rękę. Miseczka Wedang Ronde prosto z Yogyakarckiej ulicy kosztuje bowiem tylko 2500 do 5000 rupii i smakuje naprawdę jaaaaaaaawajsko.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*