Wiadomości Indonezja / Jawa – Yogyakarta : Osierocony Gudeg Yu Djum !!

dsc_4303

W dniu wczorajszym w indonezyjskiej stolicy kultury, Yogyakarcie zmarła w wieku 85 lat niepozorna jawajka, Pani Djuhariah. I nie było by w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż to właśnie jej oraz Bu Slamet (konkurencja) przypisuje się największe zasługi w popularyzacji lokalnej, kultowej potrawy, będącej dzisiaj prawdziwą ikoną Yogya czyli Gudeg.

Djuhriah trudniła się wyrobem Gudeg już prawie 7-em dekad, zaczynając eksperymentować z własna recepturą gdy była w wieku 15-tu lat. Swoją pierwszą restaurację serwującą gudeg (tylko i wyłącznie), która obsługuje klientów do dnia dzisiejszego, otworzyła w roku 1950.

W samym sercu miasta, w okolicy Kratonu, pałacu sułtańskiego dynastii Hamengkubuwono, funkcjonuje maleńka uliczka kulinarna (jalan) Wijilan, na której mieszczą się najbardziej popularne bary (warung) i restauracje, serwujące turystom tę największą atrakcję kulinarną miasta.

W skali lokalnych bonzów restauratorko kulinarnych Panią Djuharijah i rozpoznawalność jej wizerunku porównać można do Colonela Davids Sanders, założyciela amerykańskiej sieci Kentucky Fried Chicken.

Gudeg powstaje z młodego owocu chlebowca, gotowanego przez kilka godzina z mlekiem kokosowym a następnie podawanego z krecek czyli fachowo wyprawioną krowią skórką oraz telur pindang, jajkiem kurzym gotowanym na … ciemnobrązowo!! Największą popularnością wśród smakoszy i znawców tematu cieszy się Gudeg suchy, Gudeg Kering, ponieważ dłużej utrzymuje świeżość. Jak się łatwo domyśleć wersją do zjedzenia na miejscu jest gudeg mokry czyli „Basa”.

Piotr Śmieszek

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*