Once Upon a Time – Odcinek pt. Indonezja Maj 2020 !!

No to kolejny indonezyjski miesiąc za nami. Kolejny w kontekście biegnącego czasu, oraz jakże by inaczej, w kontekście szalejącej „pandemii” Covid19. Miesiąc niezwykle senny i nijaki jak na Indonezję. Było to efektem zamrożenia około-wirusowego, brakiem tradycyjnego Mudik’u oraz trwającym miesiącem postnym Ramadanem. Więcej »

Archipelag Znikających Wysp

Miło nam podzielić się z Wami wiadomością, iż od dzisiaj w księgarniach Empik oraz wszystkich innych dobrych księgarniach na terenie Polski można już nabyć książkę „Archipelag Znikających Wysp”. Książkę napisali Piotr Śmieszek i Sergiusz Prokurat a wydało wydawnictwo Bezdroża, którego miłośnikom przygód przedstawiać chyba nie trzeba. Więcej »

Nowy Przewodnik wydawnictwa Bezdroża

W dniu dzisiejszym na polskim rynku wydawniczym pojawia się nowy Przewodnik, obejmujący swoją treścią najbardziej popularną część wielkiego Archipelagu wysp Indonezji. Więcej »

Tadeusz Biedzki – Wyspy Niepoliczone !!

Na rynku księgarskim pojawiła się właśnie nowa, książka o Republice Indonezji. Autorem jest popularny pisarz i podróżnik Tadeusz Biedzki, który w reporterskim stylu udokumentował swoje dwie długie wyprawy na Archipelag. Więcej »

Once Upon a Time - Odcinek p.t. Indonezja Kwiecień 2020 roku

No to jesteśmy już jedną nogą w miesiącu maju, co oznacza ni mniej, ni więcej, tylko czas na krótkie podsumowanie kwietnia na archipelagu. Z całą pewnością, był to jeden z najbardziej dziwnych i w pewnym sensie, nie mniej smutnych miesięcy, jakie przydarzyły się Indonezji w XXI wieku. Ale nie o skalę tragedii w wymiarach czysto ludzkich, liczoną wielką ilością ofiar, tutaj chodzi, ponieważ takich w minionej dwudziestolatce było tutaj już kilka. Indonezja wchodziła w tym okresie w wiele, bardzo ostrych i prawdziwie tragicznych zakrętów, otwierających nowy, wspaniały XXI wiek. Więcej »

 

Wiadomości Indonezja / Jawa – Yogyakarta : Jamu – napój Bogów!

Obok słynnej medycyny chińskiej, indyjska Ajurweda jest drugą co do metryki, szkołą leczenia wymyśloną przez dumnego homo sapiens. Jej powstanie sięga siódmego wieku przed Chrystusem, a jej zasięg wykroczył daleko poza subkontynent indyjski. W początkach naszej ery, Hinduizm a wraz z nim system wiedzy medycznej Ajurweda rozprzestrzeniał się na kraje dzisiejszej Azji Południowo Wschodniej. Indonezyjskim dzieckiem tego systemu jest zaś popularny i powszechny do dzisiaj, napój uzdrawiający Jamu alias Djamu. Ten rodzaj jawajskiej medycyny naturalnej obecny jest  na wyspie od czasów XIII wiecznego królestwa Mataram.

Każdego dnia ulice Jawy przemierzają kobiety z przytroczonymi na plecach koszami, załadowanymi tajemniczymi butelkami, które wypełniają im tylko znane ciecze. Taki rodzaj sprzedaży obnośnej nosi tutaj nazwę jamu gendong i jest najbardziej rozpowszechnionym systemem dystrybucji eliksirów.

Każda butelka zawiera wyciągi z innych substancji, kojących inne bóle lub dodające magicznej mocy osobie go spożywającej. Jawajskie kobiety wiedzą jak mieszać i dobierać proporcje poszczególnych cieczy aby zadowolić każdego nabywcę napoju ziołowego.

Jamu to wyciągi tylko i wyłącznie naturalne. Uzyskuje się je z różnorodnych nasion, całych roślin, korzeni, owoców, liści, kwiatów, kory a nawet zmielonych części zwierząt i owadów. Napoje jamu charakteryzuje ostry albo bardzo gorzki smak. Nic w tym jednak złego, skoro mają szybko i skutecznie zapobiegać dolegliwościom oraz ludzkim słabościom.

Sprzedaż uliczna napojów uzdrawiających jest dzisiaj absolutnie domeną płci pięknej. Jest jednak również mroczna strona magicznych eliksirów Jamu. To strona magiczna i strona wiedzy tajemnej. Popularni na Jawie czarownicy i uzdrowiciele zwani dukanami, często przepisują swym „pacjentom” specyficzne osobiste Jamu o wybitnie czarodziejskich (jak zapewniają) mocach.

My z kolei polecamy coś wyłącznie praktycznego. Na upalny dzień najlepsze Jamu to chłodzące Kunir Asem. Dla zmęczonych ciężkim dniem, nie ma nic lepszego jak szklaneczka Beras Kencur.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*