Wiadomości Indonezja / Jawa – Yogyakarta : Indonezja prosi o międzynarodowe wsparcie finansowe.

 

Ministerstwo Kultury i Zabytków Republiki Indonezji zwróciło się do UNESCO o międzynarodowe dofinansowanie konserwacji jawajskich kompleksów świątynnych Borobudur i Prambanan.Jak podała dzisiaj indonezyjska agencja prasowa Antara, ministerstwo kultury Indonezji zwróciło się o pomoc finansową do świata.

Prośba wsparcia dotyczy dwóch najważniejszych zabytków świątynnych Jawy oraz Indonezji zarazem, a mianowicie hinduistycznej świątyni Prambanan oraz buddyjskiej Borobudur. Pomocy międzynarodowej potrzebują również Pawon i Mendut, przyległe do Borobudur dwie mniejsze budowle sakralne poświęcone Buddzie wraz z pobliskim małym klasztorem buddyjskim.

Powodem zwrócenia się o pomoc do organizacji międzynarodowych jest znacznie większa niż wcześniej sądzono skala zniszczeń po zeszłorocznej erupcji wulkanu Merapi, położonego w okolicy obu zabytkowych obiektów.

Ziejąca ogniem góra nie tylko pochłonęła życie 322 Jawajczyków ale również przykryła pyłem wszystko w promieniu 30 kilometrów. Właśnie ten pył wulkaniczny jest zdaniem archeologów z obecnej perspektywy największym zagrożeniem dla wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO ponad tysiącletnich budowli.

Dlatego też na ręce UNECSO złożono już wniosek o wsparcie zabiegów konserwatorskich w obu zabytkowych kompleksach świątynnych.

 


 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*