Wiadomości Indonezja / Jawa : Ostrzeżenie dla wspinaczy na wulkan Merapi.

 

Indonezyjska Agencja Klęsk Wulkanicznych i Geologicznych ( PVMBG) ostrzega wszystkich podejmujących się prób wspinaczki na „stygnący” po listopadowej erupcji Mt. Merapi w okolicach Yogyakarta, przed śmiertelnym zagrożeniem ze strony wulkanu.Każdego tygodnia dziesiątki turystów miejscowych i zagranicznych ryzykuje swoje życie wspinając się na jawajski wulkan Merapi.

Taka jest zgodna opinia pracowników grup ochronnych operujących wokół śmiertelnej stożka wulkanicznego i monitorujących stan góry.

Wulkan podczas swojej ostatniej tragicznej w skutkach aktywności w listopadzie ubiegłego roku pochłonął życie ponad 350 istnień ludzkich oraz spowodował ewakuację ponad 100 tysięcy mieszkańców okolicznych wiosek i miasteczek.

Według miejscowych przewodników górskich, eskortujących grupy ciekawskich śmiałków pragnących dotrzeć na szczyt, każdego tygodnia kilkadziesiąt osób decyduje się na wspinaczkę do krateru.

Przewodnicy podejmują się takich niebezpiecznych zleceń z prostej przyczyny : każda grupa obcokrajowców wprowadzona na górę oznacza przychód do ich skromnego budżetu, który mocno ucierpiał po zeszłorocznej erupcji wulkanu.

Indonezyjski Agencja Wulkanów i Klęsk Geologicznych (PVMBG) ostrzega jednak wyraźnie przed śmiertelnymi laharami wulkanicznymi mogącymi występować nawet do czterech lat po głównej erupcji.


 

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*