Wiadomości Indonezja / Jawa – Nusa Kembangan : Indonezyjskie Alcatraz.

Najbardziej znany indonezyjski islamista, sędziwy, 74 letni kleryk Abu Bakar Bashir, został w piątek przewieziony do cieszącego się mroczną sławą, więzienia na wyspie Nusa Kembangan.

Położona na Oceanie Indyjskim w prowincji Jawa Środkowa wysepka, uchodzi za najbardziej szczelnie strzeżoną część archipelagu. To właśnie na niej mieści się więzienie o specjalnym rygorze, przeznaczone tylko i wyłącznie dla groźnych przestępców, dilerów narkotykowych oraz terrorystów.

Abu Bakar sądzony wielokrotnie za swoje zaangażowanie w zamachy terrorystyczne na wyspie Bali, separatyzm w prowincji Aceh czy wspieranie organizacji Jemaah Islamiyah, właśnie tutaj będzie odsiadywał swój 15 letni wyrok.

Znany z kontrowersyjnych wypowiedzi „mędrzec” zarzucił ostatnio władzom republiki, zbyt łagodne traktowanie separatystów z Nowej Gwinei. Zdaniem ABB organizacja Papua Merdeka, dążąca do pokojowego odłączenia wyspy od Republiki Indonezji, jest łagodnie traktowana ponieważ nie ma w swych szeregach muzułmanów. Zdaniem Bashira jedynie muzułmanie są w Indonezji traktowani jak terroryści.

Trudno wszak przyznać mu rację analizując zarówno tło historyczne jak i „krwawy dorobek” islamistów na terenie Indonezji w ostatnim dziesięcioleciu.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*