Wiadomości Indonezja / Jawa – Magelang : Tysiące buddystów świętowało rytuał Puja Bhakti Agung.

Świątynia buddyjska Mendut na Jawie zorganizowała w ubiegły weekend rytualną ceremonię w której udział wzięło kilka tysięcy buddystów z różnych regionów Indonezji oraz zagraniczni goście. Święto Ashada połączone z rytualnym przemarszem mnichów Puja Bhakti Agung, odbyło się w świątyni i klasztorze Mendut, w bezpośrednim sąsiedztwie największej świątyni buddyjskiej świata Borobudur.

Ashada upamiętnia pierwszy obrót buddyjskiego koła Dharmy, kiedy to Budda rozpoczął swoje nauczanie. Miało to miejsce dokładnie 2600 lat temu.

Obchody poprowadził zwierzchnik indonezyjskich buddystów Theravada. Bhikku Sri Pannyavaro Mahathera.

Głównym punktem obchodów Ashady była procesja ponad 100 mnichów do niewielkiej świątyni Pawon, spełniającej rolę świątyni przedsionkowej dla monumentalnego skarbu UNESCO Borobudur.

Świątyni Mendut obrana została na miejsce tegorocznych obchodów nieprzypadkowo. Po pierwsze na jej zapleczu znajduje się największy w okolicy klasztor buddyjski. Drugim powodem jest niepozorna płaskorzeźba koła Dharmy oraz symbolicznych dwóch jeleni, nawiązujących do pierwszego kazania Buddy. Relief znajduje się pod figurą granitowego Buddy wewnątrz świątyni.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmailby feather

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*